12 Квітень 2021
Пошук
Розширений пошук

Реєстрація

Логін
Пароль
Увійти
Реєстрація

КОРИСНІ ЛІНКИ

Долинська районна рада

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/v_maks.jpg 

Долинська міська рада

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/dolyna.jpg 

Долинська центральна районна бібліотека  

LibLOGO 

Долинська центральна районна лікарня

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/101.jpg

 

Долинський будинок дитячої та юнацької творчості

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/f2.jpg

 

 

 

 

Державна підтримка енергозбереження

  

 

 

 

 

 

 

Створюйте ОСББ та долучайтеся до державної програми з енергоефективності! (відеоролик)

 

 

 

 

 

 

Допомога внутрішньо переміщеним особам та постраждалим, які опинились у складних життєвих обставинах


. На головну / Територіальні органи виконавчої влади / Долинський міськрайонний відділ ДУ "Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України"

Джерелом життя та здоров»я –є питна вода

 

    Проблема забезпечення населення України якісною та безпечною  для здоров»я людини питною водою відноситься до числа найбільш соціально значимих, оскільки безпосередньо впливає на стан здоров»янаселення.  В Україні 5,7 млн. містян та 11,7 млн. сільського населення споживають воду із криниць та індивідуальних свердловин, що живляться ґрунтовими водами і, у переважній більшості, знаходяться у незадовільному стані.  

     Основними причинами забруднення питної води, що робить  її непридатною для споживання людиною можуть бути:  внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, його забруднення стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотримання вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби, а також  недотримання самими власниками вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні криниць.  А також  потрібно знати, що копаючи криницю або бурячи свердловину, не виключено, що колись на цьому місці були поховання важких металів.   Проходячи через породи, вода набуває властивостей, характерні для них. Так, при проходженні через вапняні породи, вода стає вапняною, через доломітові породи - магнієвої. Проходячи через кам'яну сіль і гіпс, вода насичується ернокислими і хлористими солями і стає мінеральною.

    Ступінь загальної мінералізації характеризує сухий залишок. Він дає уявлення про кількість розчинених у воді солей. Мінералізація прісних вод може підвищуватись і за рахунок потрапляння у воду сторонніх хімічних речовин.

    Загальна твердість води переважно зумовлюється наявні­стю в ній гідрокарбонатів, хлоридів, сульфатів та інших сполук каль­цію і магнію.  При підвищенні твердості води погіршується розварювання м'яса, бобових, погано настоюється чай і псується його смак, збільшується витрата мила при пранні, оскільки піна утворюється лише після того, як увесь кальцій і магній будуть зв'язані. Тверда вода створює незручності й під час купання, миття голови внаслідок осідання кальцієвих і магнієвих солей жирних кислот на поверхні тіла. Во­лосся при цьому стає жорстким, шкіра - грубою. Цього можна уникнути сполоснувши волосся слабким розчином оцту. У осіб з чутливою, тонкою шкірою може настати подразнення шкіри.

      Якщо у воді перевищують хлориди, то такі води мають солонуватий присмак і негативно впливають на шлункову секрецію.

     Залізо у природних водах зустрічається в основному у вигляді гідрокарбонатів. При прані білизни залізо надає їй жовтувато-коричневатого відтінку і залишає іржаві плями.

     Солі заліза і марганцю, крім забарвлення, надають воді помутніння, запаху сірководню, в'яжу­чого, а в сукупності з гуміновими сполуками - болотного присмаку.

     Аміак у воді може бути різного походження. У воді глибоких артезіанських свердловин він з'являється внаслідок фізико-хімічних реакцій відновлення азотнокислих сполук. Аміак може зустрічатися у воді болотного походження. В цих випадках він не вказує на забруднення її тваринами покидьками. Частіше аміак з'являється у воді внаслідок розкладання білкових речовин, що потрапили з побутовими стічними водами і викидами. Так як аміак являє собою початковий продукт гниття, то його присутність у воді говорить про свіже забруднення.

      Оптимальним вирішенням питання забезпечення доброякісною питною водою населення, що користується забрудненою криничною водою, є будівництво нових мереж централізованого водопостачання та розширення наявних. І передусім, у населених пунктах, які перебувають у зоні впливу таких найбільших забруднювачів навколишнього природного середовища, як полігони твердих побутових відходів  та великі підприємства.

      

 

 

Дезінфектологічні аспекти  в діяльності перукарень, салонів краси.

     Перукарні та салони краси надають послуги, які повинні бути не лише якісні, але й безпечні для здоров'я. При порушенні вимог нормативних документів перукарські послуги можуть призвести до зараження ВІЛ/СНІД, гепатитом, стафілококовими інфекціями, грибковими захворюваннями шкіри, волосся та нігтів, педикульозом та ін.

     Вимоги до дезінфекційного та стерилізаційного режимів, правила особистої гігієни та гігієни праці перукарів, а також нормативи чинників внутрішнього середовища перукарень встановлюють Державні санітарні правила і норми для перукарень різних типів ДСПіН 2.2.2.022-99.

    Перед процедурами з кожним новим відвідувачем майстер повинен вимити руки з милом, нігті повинні бути чистими.

 Персонал повинен мати необхідну кількість комплектів інструментів для почергового їхнього знезаражування та стерилізації, але не менше 2-х, мати запас білизни в кількості, достатній для забезпечення безперервної роботи та індивідуального використання.

    Для проведення стерилізаційної обробки перукарня повинна бути забезпечена стерилізатором, який дозволений до застосування Міністерством охорони здоров'я України, чи (та) засобами, призначеними для стерилізації інструментарію. Після монтажу, ремонту та періодично в процесі експлуатації необхідно проводити контроль якості роботи стерилізаторів.

Для дезінфекції приміщень та інструментарію дозволяється використання дезінфекційних засобів, які мають позитивний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи, відповідно до методичних вказівок з їх застосування.

    Інструменти після кожного використання підлягають обов'язковому знезаражуванню дезінфектантами, очищенню та наступній стерилізації. Для цього:

а)    ножиці після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;

б)    інструменти та предмети з пластичних мас - щітки, гребені після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати.      Рекомендується застосування засобів, призначених для дезінфекції і стерилізації виробів з пластмаси;

в)    інструменти для манікюру після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати, промивати проточною водою та стерилізувати;

г)    електричні машинки - після використання ріжучу частину необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати, корпус протирати дезінфекційним розчином;

д)    затискачі та бігуді - після використання обробляються дезінфекційним розчином, механічно очищаються, миються теплою водою після кожного клієнта;

е)    змінні насадки для обладнання в косметологічних та педикюрних кабінетах після використання необхідно дезінфікувати, механічно очищати та стерилізувати;

ж)   інструментарій для нанесення гриму, макіяжу після кожного клієнта необхідно дезінфікувати, механічно очищати і стерилізувати;

з)    кушетки для масажу перед обслуговуванням наступного клієнта повинні накриватися чистим простирадлом, що не використовувалося;

і)     інструментарій для виконання татуажу та перманентного макіяжу, які повинні проводитися лише в косметологічних кабінетах, після використання необхідно дезінфікувати, промивати проточною водою, механічно очищати та стерилізувати.

     Для зберігання стерильних виробів використовують УФ-камери, стерилізаційні коробки (бікси), пакувальні матеріали з бязі, крафт-паперу тощо. Термін збереження стерильності виробів, які простерилізовані в стерилізаційних коробках без фільтрів, у подвійному упакуванні з бязі та крафт-папері тощо - 3 доби, у стерилізаційних коробках з фільтром - 20 діб. Використання стерильних виробів, які зберігаються в УФ-камері допускається на протязі зміни, після чого матеріал повинен бути перестерилізованим.

    Щітки, гребені, затискачі, бігуді тощо повинні зберігатися в спеціально відведеному місці або особистій шафі майстра.

    Вилучення відстриженого волосся з шиї та обличчя клієнта виконується одноразовими ватними тампонами, щіткою або пензлем. Пензлі, щітки необхідно дезінфікувати, очищати механічно та стерилізувати.

   Прання використаної білизни проводиться у пральнях або у перукарні за наявності спеціально відведених місць у підсобних приміщеннях, обов'язково слід додавати дезінфектанти після закінчення циклу кип'ятіння (згідно інструкції).

   При підозрі на інфекційні шкіряні захворювання у відвідувачів із зміною шкіряного покрову (висипання, плями, злущування та ін.), нігтів, волосся майстер має право обслуговувати клієнта після подання документа з відповідної лікувальної медичної установи щодо незаразності захворювання.

   Всі приміщення перукарні до початку або після закінчення роботи підлягають щоденному ретельному вологому прибиранню з застосуванням дезінфектантів. Протягом робочого дня проводиться дезінфекція та поточне прибирання поверхонь, до яких дотикаються відвідувачі (ручки дверей, ручки крісел, раковини для миття волосся, полиці робочих місць і т. ін.). Раз в місяць перукарня закривається на одну зміну для проведення дезінфекції та загального прибирання всіх приміщень.

    Загальне мікробне забруднення повітря приміщень перукарні повинно бути не вище 4000 колоній/м3 бактерій, 50 колоній/м3 представників гемолітичної кокової мікрофлори. У змивах з робочих поверхонь обладнання, одягу та рук персоналу бактерій групи кишкової палички не повинно бути.

    Забруднення поверхонь меблів, одягу персоналу, інструментів, різних видів білизни багаторазового використання різноманітними видами пилових кліщів (сімейств пірогліфід (Pyroglyphidae), гліцифагід (Glycyphagidae), хелітід (Cheyletidae), акарід (Acaridae), особливо такими алергенними представниками сімейства пірогліфід як Dermatophagoides pteronissinus, D. farinae), не повинно перевищувати кількості 20 екз. на 1 кв.м. На робочому інструменті та інвентарі не повинні виявлятися кліщі виду Demodex та патогенні мікроорганізми.

Наявність у перукарні комах та гризунів не допускається.

Отже, при виборі перукарні чи салону краси зверніть увагу на наступне:

-      чистоту в приміщеннях та одягу майстрів;

-      наявність результатів лабораторного контролю повітря та змивів з об’єктів внутрішнього середовища перукарні;

-      перед обслуговуванням кожного відвідувача майстер повинен вимити руки, провести візуальний огляд волосся, нігтів, ділянок шкірного покриву (забороняється обслуговування клієнтів з відкритими ранами та мікротравмами, зі змінами шкірного покриву, нігтів і волосся);

-      для роботи з кожним клієнтом майстер повинен використовувати стерильний інструментарій, після обслуговування кожного клієнта повинна проводитися дезінфекція відпрацьованого інструментарію;

-      якщо майстер замість проведення дезінфекції, очищення та стерилізації протирає інструменти – застановіться на безпечності їх використання, попросіть показати та розповісти, як відбувається обробка інструменту, з'ясуйте, чи наявний стерилізатор та як зберігаються вже оброблені інструменти;

-      використані серветки та інструменти повинні бути прибрані до того, як ви сядете в крісло салону; робочий стіл, ванночка для рук, ванна для педикюру повинні бути вимиті;

-      одноразові інструменти повинні бути використані тільки один раз;

-      білизна повинна бути чиста, якщо ви бачите якусь пляму на серветці, попросіть її замінити.

      Користуйтесь послугами лише тих салонів, які  в своїй діяльності дотримуються вимог санітарних норм і правил та будьте здорові!!!

 

 

 

 

Cпалювання листя  може викликати захворювання на рак

 

     Традиційно восени люди згрібають опале листя та спалюють його, не задумуючись над тим, якої шкоди це завдає здоров'ю та довкіллю.

     Лікарі ж попереджають про ризики для здоров'я, адже при спалюванні виділяється бензопірен, що може викликати у людини рак. З димом у повітря виходять діоксини - одні з найбільш отруйних для людини речовин. Тліюче листя виділяє чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організму. Приміром, одна тонна тліючого листя прирівнюється до тридцяти кілограмів чадного газу. Це дуже отруйний газ, оскільки надзвичайно легко зв'язується гемоглобіном крові, блокуючи доставку кисню до тканин організму. Серце починає працювати з вищим навантаженням, а це – посилює шанс на загострення захворювань серця.

      Спалення листя призводить ще й до забруднення атмосфери, води та ґрунту. Небезпека полягає і в тому, що це може перерости у неконтрольоване горіння. Такі дії призводять також до зникнення певних видів тварин та загибелі комах.

Спалювати листя забороняє низка законів, а Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає за це покарання у вигляді штрафу. Розмір штрафу за таке правопорушення коливається від 340 до 1360 гривень для громадян, і від 850 до 1700 гривень - для посадових осіб. Якщо ви стали свідком спалювання листя, спробуйте спершу поговорити з правопорушником і переконати його не робити цього. Якщо розмови не подіють, то викликайте правоохоронців і пожежників

    Рекомендовано  компостувати листя - для цього не треба особливих знань або зусиль. Треба спеціальний резервуар або просто яма, куди можна помістити листя, а потім помірно його зволожувати. Навесні цим добривом можна удобрити ґрунт.

 

ОБЕРЕЖНО,  ДИФТЕРІЯ!

 

Стало відомо, що в Україні поширюється вкрай небезпечна хвороба – дифтерія.

Відмічено спалах на цю недугу в Закарпатті та поодинокий випадок в місті Київ. Про можливість спалахів ми попереджали ще влітку.

Дифтерія – інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, контактно-побутовим і харчовим (через заражені продукти харчування).

Інкубаційний період захворювання 2 – 10 днів.

Симптоми:

- Підвищення температури;

- Набряк м`яких тканин шиї та слизової глотки;

- Незначний біль у горлі, ускладнене ковтання;

- Плівкоподібний наліт на мигдаликах;

- Збільшення шийних лімфовузлів.

Попередити дифтерію можна тільки провівши щеплення. Для цього використовують вакцини  - АКДП, АДП та АДП-м.

Ще є час, щоб запобігти даний хворобі. Вакцин в лікувальних закладах є достатньо.

 

 

Обережно, ботулізм!

 

Ботулізм – тяжка інтоксикація, яка виникає від вживання в їжу отруєних токсинами Clostridium botulimim, і характеризується ураженням центральної та вегетативної нервових систем.

Проявами є підвищена втомлюваність, м`язова слабкість, «ватні ноги» і запаморочення.

Наступають короткочасні прояви ураження травного каналу, нудота, блювання, пронос, згодом настає стадія парезу кишок, здуття живота, закреп. Іноді біль у животі.

Порушення зору – неможливо читати, «сітка» перед очима, двоїння предметів.

Сухість у роті, язик «присихає» до піднебіння, може бути важкість дихання, серцебиття.

Захворювання зазвичай розвивається, коли людина вживає їжу, що накопичила токсин внаслідок забруднення та розмноження збудника. Найчастіше це в`ялена або слабопросолена риба, ковбаса, шинка, м`ясні, рибні, овочеві або грибні консерви.

При появі вище перерахованих симптомів – негайно викликайте швидку. Промивайте шлунок підсоленою водою. Зробіть очисну клізму теплою прокип`яченою водою.

Бережіть себе і не нехтуйте своїм здоров`ям.

 

 

 

 

Грип в Україні

 

Наступний епідемічний сезон захворювання на грип та ГРВІ очікується в Україні вже дуже скоро. Цієї осені та взимку українцям будуть загрожуватичотири штами вірусу.

Серед штамів на які будуть хворіти українці найбільш агресивним рахується сінгапурський А (H3N2), який вже проявив себе в сезоні 2018-2019р.р. Він небезпечний тим, що може викликати важке запалення легень та інші небезпечні ускладнення.

Окрім сінгапурського грипу, згідно з прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я, в сезоні 2019-2020р.р. проявлять себе наступні штами:

-                                          А/Вrisbane / 02 / 2018(H1N1);

-                                          вірус подібний на B/Colorado / 06/ 2017;

-                                          вірус подібний на B/Phuket /3073/ 2013

Слід відмітити що найефективнішим захистом від грипу з вакцинація. Вже в жовтні 2019 року буде закуплено півмільйона доз вакцини від грипу.

Придбати вакцини можна буде за власні кошти в аптеках. Крім того, підприємства або ж регіональна влада (при наявності коштів) можуть профінансувати вакцинацію особливо вразливих груп, до яких відносяться медичні працівники, освітяни, діти до 5 років, вагітні, люди похилого віку, а також пацієнти з хронічними захворюваннями.

Зрештою вартість 1 дози вакцини буде 300-350грн., а вартість можливого лікування в рази більше. Бережіть себе, бо ніщо так дорого не вартує, як здоров’я. 

 

 

 

Що треба знати про сказ

28 вересня відмічається всесвітній день боротьби зі сказом. Сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин, людини, за якого вражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю.

Людина заражається під час укусу, або коли слина попадає на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотоподібні та бродячі собаки. Захворівші дикі тварини перестають боятися людей, навіть вдень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей чи тварин.

При укусі тваринами слід негайно звернутися в лікувальний заклад до лікаря, який правильно вибере тактику лікування.

В основному призначаються антирабічні лікарські засоби.

Лабораторним центром та закладами охорони здоров’я постійно моніториться ситуація стосовно укусів тварин.

За даний період (станом на 25.09.2019р.) в районі зареєстровано 103 покуси. З них: 79 – собаками (51-відома, 28-невідомі); 23 – котами (13-відома, 10-невідомі); 1 – покус щуром.

Призначено антирабічне лікування 42 особам (індірабом чи верорабом).

В закладах охорони здоров’я є достатня кількість даних препаратів.

 Величезна робота проводиться також фахівцями ветеринарної медицини в плані вакцинування тварин.

Боротьба зі сказом залишається однією з найскладніших проблем, яка може бути вирішена тільки загальними зусиллями: адміністративно-господарських служб, органів державної ветеринарної та гуманної медицини, спрямованих на впорядкування та утримання свійських тварин, в першу чергу котів і собак. Своєчасну вакцинацію, відловлювання бездоглядних особин, регуляцію чисельності популяції диких м’ясоїдних у природніх умовах, широку інформацію населення, особливо власників, щодо цієї хвороби та дотримання правил утримання домашніх тварин.

 

 

 

Про епідситуацію в Долинському районі станом на 20.09.2019р.

З початку року в районі не реєструвалися захворювання на черевний тиф, паратифи, бруцельоз, кліщовий енцефаліт, гемофільну інфекцію, дифтерію, правець тощо.

Спостерігається зниження захворюваності на кашлюк, вірусний гепатит А, інфекційний мононуклеоз, гострі респіраторно-вірусні інфекції.

Наявний помірний ріст захворювань на гострі кишкові інфекції (209 випадків), сальмонельоз (11 випадків), лямбліоз (26 випадків).

Відмічено, за даний час, зростання рівня захворюваності на кір. В районі зареєстровано 222 випадки, що становить 320,83 на 100тис. населення (обласний 161,12 на 100тис.неселення).

Питома вага дітей до 17 років становить 77,6%. Зареєстровано 6530 випадків захворювань на гостру респіраторно-вірусну інфекцію. В основному – більше 60% (4465) хворих дітей.

В Долинській міськрайонній філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» ведеться щотижневий моніторинг стану захворюваності жителів району на індикаторні захворювання кишкової групи інфекцій.

 

Профілактика йододефіцитних захворювань

       Серед великої кількості різноманітних захворювань важливе місце посідають ті, що зумовлені екологічними факторами. Такі захворювання часто доволі поширені та впливають на здоров'я населення, яке проживає в зоні дії того чи іншого патогенного фактора. Особливе місце займає нестача йоду  в навколишньому середовищі, що є причиною йододефіцитних захворювань (ЙДЗ). За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), патологічні стани, що викликані дефіцитом йоду, посідають третє місце у списку 38 найбільш поширених неінфекційних хвороб, у кожного четвертого жителя планети є ризик захворіти йододефіцитними захворюваннями. 740 мільйонів людей у світі мають збільшену щитоподібну залозу, 40 мільйонів–страждають від вираженої розумової відсталості за рахунок йододефіциту.

До йододефіцитних захворювань відносяться:

- розумова відсталість, особливо у дитячому та підлітковому віці

- збільшення щитоподібної залози (зоб)

- безплідність, викидні, мертвонароджуваність у матерів, вроджені вади розвитку у дітей (глухонімота, косоокість, підвищена перинатальна та дитяча смертність, кретинізм, затримка фізичного розвитку, порушення психічних функцій).

За даними ВООЗ, захворювання, викликані йодною недостатністю, можуть бути повністю ліквідовані. Основою їхньої профілактики є забезпечення населення продуктами, збагаченими йодом. Важливо, щоби йод в малих кількостях надходив в організм людини щоденно. Експерти ВООЗ рекомендують йодовану сіль як універсальний і високоефективний засіб для масової профілактики йододефіцитних захворювань у всьому світі. Для індивідуальної і групової профілактики цих захворювань у світі використовуються препарати йоду.

 

 

 

Всесвітній день моніторингу якості води

    17 вересня –Всесвітній день моніторингу якості води. День моніторингу якості води став глобальною програмою спрямованою проінформувати суспільство про проблеми води та долучити кожного жителя до захисту водних ресурсів у всьому світі, зокрема і в нашому районі. Вимоги до якості води дозволяють убезпечити людей від бактерій та вірусів, тому увага до її якості - важливе завдання кожного жителя, який думає про своє здоров»я і довголіття. Адже вода - важлива потреба людини. Без їжі людина може прожити близько двох тижнів, без води-лише кілька днів.

           Сьогодні до нас чи не щодня звертаються жителі нашого району, з проблемою якості питної води із своїх джерел. Кожен господар і його сім»я бажають напитися чистої водиці. Але, як і кожне джерело водопостачання, криниці, час від часу, потребують проведення необхідних заходів щодо оздоровлення.

     Важливою умовою, що забезпечує якість води - є правильна експлуатація криниці. Після закінчення будівництва чи ремонту, при загрозі передачі інфекційних захворювань через воду, а також в випадках, коли водою з криниці довго не користувались, необхідно провести дезінфекцію криниці ( не плутати із знезараженням води в криниці).

    Для проведення дезінфекції криниці необхідно:

1.    Відкачати воду з криниці.

2.    Провести чистку дна від мулу, бруду, сміття та випадкових предметів

3.    Стінки очистити механічним способом від забруднень, обростання та у разі необхідності провести ремонт.

4.    Поверхню стінок зруба криниці зрошують, використовуючи при цьому розпилювачі, наприклад гідропульт. Обов»язковою  умовою дезінфекції є повне зволоження поверхні, що обробляється та час знезараження ( експозиція).

5.    Чекають доки криниця наповниться водою до звичайного рівня, після чого дезінфікують підводну його частину об»ємним способом.

6.    Після внесення деззасобу в криницю закривають її на 2 години, не допускаючи забір води з неї.

7.    По закінченні вказаного періоду відкачують воду із криниці до зникнення різкого запаху.

      Для проведення знезараження питної води в криниці необхідно розчинити відповідну кількість таблетованого  засобу у воді відповідно до інструкції по застосуванню дезінфікуючого засобу, враховуючи об»єм води в криниці.  Дезинфекційних засіб вносять безпосередньо в об»єм води, що знезаражується.  Воду в криниці добре перемішують протягом 15-20 хв жердинами, опусканням і підніманням відра на тросі. Потім криницю закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години. Надалі слід контролювати концентрацію активного  залишкового хлору та перевірити мікробіологічні показники безпечності та якості питної води.

     Дотримуючись гігієнічних вимог, ви тим самим забезпечите оптимальні умови для збереження якості води у ваших криницях, створите умови для запобігання інфекційним захворюванням.

    Бережіть себе і своє здоров»я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

    Отримати послуги щодо проведення лабораторних досліджень якості питної води ви можете за адресою: м. Долина, вул. Обліски,133, конт.тел.. 2-77-15,2-77-16.

 

   

      Завідувач відділення організації

      санітарно-гігієнічних досліджень

     Долинської міськрайонної філії

     ДУ « Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України»                Юліана Коник

 

 

БЕЗПЕЧНІСТЬ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

      Ще Гіппократ вважав, що людина народжується здоровою, а всі хвороби приходять з їжею. Впродовж останніх десятиліть його думка знайшла не одне підтвердження. Так, за неофіційною статистикою щодня неякісними продуктами або напоями отруюються в середньому 12 українців.

     Щороку близько 30% населення страждає від захворювань викликаних неякісною їжею. Синтетичні харчові добавки, хімічні добрива, штучне прискорення технологічного процесу – все це при неправильному застосуванні здатне перетворити кінцевий продукт  на небезпечний для здоров»я, а деколи й для життя людини.

     Щоб розібратись в тому, що пропонує сьогодні харчова промисловість, на один лише смак покладатись не можна - продукти можуть тільки здаватись смачними. Найбільше хвилює вплив шкідливої їжі на дітей. Сьогодні, на жаль, діти, які харчуються тільки здоровою їжею - велика рідкість. Переважна більшість вже не один десяток років підриває здоров»я, вживаючи різноманітні чіпси, сухарики, солодкі газовані напої, печиво, шоколадні батончики.  На жаль, результати досліджень, що стосуються шкоди харчових продуктів не оприлюднюються з комерційних міркувань. Проте, вчені оприлюднили дані про шкідливість продукції швидкого приготування. Вони виявили, що при тепловій обробці їжі багатої вуглеводами, наприклад картоплі, утворюється акриламід, який пошкоджуючи гени стає причиною онкологічних захворювань, а ще він вражає нервову систему і призводить до безпліддя. Порція картоплі фрі, яку так люблять діти, містить акриламід в 100 разів більше норми.

      Бідою нашого часу є також харчові добавки. Сьогодні їх застосовують практично у всіх продуктах промислового виробництва - виробники  йдуть на все заради своїх капіталів. Харчові добавки – не прянощі, це в основному синтетичні продукти, які створюють ілюзію насичення їжею й нічого більше. Харчові добавки використовують при виготовленні гамбургерів. У числі цих добавок барвники, антиоксиданти та консерванти, кислоти і солі, стабілізатори консистенції, емульгатори і загусники. Вони входять до складу сухариків, соусів, копченостей і м»ясних напівфабрикатів. Наприклад, глутамат натрію при тривалому вживанні викликає руйнування сітківки ока. Цю речовину використовують і м»ясні , рибні або соєві напівфабрикати, і в сухарики, соуси, бульйоні кубики.

     Крім небезпеки харчування, яке приносить їжа швидкого приготування та харчові біодобавки існують принципи безпечного харчування, які залежать безпосередньо від нас:

    1. Потрібно відокремлювати сире від готового : тримайте в холодильнику птицю, сире м»ясо, морепродукти окремо від інших продуктів. Розташуйте ці продукти на полиці нижче готового вживання – для того, щоб запобігти перехресне забруднення. Варто зберігати продукти в ємкостях з кришками і ретельно мити посуд.

   2.  Важливо проводити повноцінну теплову обробку : це стосується , в особливості, при приготуванні птиці, м»яса, морепродуктів, яєць. Потрібно доводити страви з тушкових продуктів і супи до кипіння. Важливо переконатися, що сік від птиці і м»яса чистий, не рожевий. Старанно розігрівайте готову їжу. Не потрібно забувати, що тепловий вплив в в мікрохвильовій печі може бути нерівномірним.

    3.  Температурний режим: треба зберігати продукти в холодильнику при правильній температурі – в п»ять градусів. Не варто залишати їх при кімнатній температурі більше двох годин. Готувати страви краще в невеликих кількостях.

    4. Вода чиста, продукти – безпечні:  потрібно використовувати безпечні продукти і чисту воду. Мийте фрукти  та овочі перед вживанням, обрізайте пошкоджені місця. Зверніть увагу на термін придатності продуктів харчування і правила зберігання.

   Отже, щоб харчування було безпечним робіть покупки з розумом та дотримуйтесь гігієни харчування!

 

 

Увага! Отруєння грибами  небезпечне для життя

        Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.

Значно більш важкими можуть бути інтоксикації, викликані дикоростучими отруйними рослинами, які ростуть на території нашої країни . Ці небезпечні, нерідко смертельні, отруєння спостерігаються частіше серед дітей і рідше серед дорослих, що використовують їх помилково замість петрушки, щавлю, їстівних ягід, горіхів і т.д.

Існують прості правила, які допоможуть уникнути отруєння грибами, а також підкажуть, що робити у разі підозри на таке отруєння.

Як уникнути отруєння грибами: профілактика

1.                Відмовтеся від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощують штучно, та які підлягають контролю.

2.                Не купуйте гриби на стихійних ринках.

3.                Уважно оглядайте гриби. Якщо у вас виникають найменші сумніви — відмовтеся від їх споживання.

4.                Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими.

5.                Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.

6.                Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, у тому числі важкі метали.

7.                Не збирайте гриби в посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і підвищуючи концентрацію токсинів.

8.                Ніколи не куштуйте сирі гриби.

9.                Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумнівні слід викинути.

10.           Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.

11.           Варіть гриби не менше 3 разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.

12.           Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Кому не можна їсти гриби

Навіть якщо впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:

·                     жінкам у період вагітності і грудного вигодовування;

·                     дітям віком до 12 років;

·                     особам літнього віку.

      Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є:  нудота, блювання, різкий біль в животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), поява галюцинацій та марення.

Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів - негайно викликайте лікаря, телефонуйте «103»!

    Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля - 0,5 г/кг маси тіла).  

До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини - води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.

Залишки грибів або грибних страв треба обов’язково зберегти, тому що лабораторне їх дослідження допоможе встановити причину отруєння та призначити правильне лікування.

Ні у якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся "перечекати" - це може бути смертельнонебезпечно.

 

Пам’ятайте: пильне ставлення до свого здоров’я та здоров’я ваших близьких основа для запобігання отруєння грибами.

 

 

Моніторинг якості води з індивідуальних криниць на вміст нітратів продовжується

Долинська міськрайонна  філія Державної установа «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» продовжує здійснювати  моніторинг якості води на вміст нітратів у воді криниць, вода  яких використовується для споживання дітьми віком до 3-х років.

Так, за останні два місяці поточного року за санітарно-хімічними показниками досліджено  29 проб води з індивідуальних криниць населених пунктів Княжолука, Мала Тур’я Долинського району та м. Болехова.

За результатами лабораторних  досліджень води відібраної  з індивідуальних криниць концентрація нітратів перевищувала нормативний показник з 2 індивідуальних  криниць, які розміщені на території села Мала Тур’я та м. Болехів.

Лікарі-гігієністи рекомендують, перш ніж використовувати воду з децентралізованих джерел для питних потреб, особливо для годування малюків, провести лабораторні дослідження цієї води на вміст нітратів. Адже, вживання води з децентралізованих джерел, які лабораторно не обстежені, є небезпечним для здоров’я людини, особливо немовлят. Якщо таку воду використовувати для приготування сумішей для годування немовляти, це призведе до гострого нітратного отруєння та захворювання на водонітратнуметгемоглобінемію.

Метгемоглобінемія - це кисневе голодування (гіпоксія) організму у зв’язку з переходом гемоглобіну крові в метгемоглобін, який не може переносити кисень. Захворювання характеризується задишкою, тахікардією, ціанозом, у важких випадках у малюків-втратою свідомості, судомами та смертю. Підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.

З приводу цього питання можна  звернутися до Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України», м. Долина, вул. Обліски, 133.

 

 

    Значення профілактичних щеплень у дітей.

 

Попередження хвороб є головною метою системи охорони здоров’я. В будь-якому випадку краще попередити захворювання, ніж лікувати його. Протягом перших років життя Вашої дитини Ви неодноразово будете відвідувати кабінет педіатра для планового огляду. Під час цих візитів у Вас буде можливість захистити Вашу дитину за допомогою щеплень від потенційно тяжких інфекційних захворювань або їх наслідків.

Вакцини допомогають попередити інфекційні хвороби та рятують життя. Якщо дитині не буде проведена вакцинація організм дитини може бути недостатньо сильним для перемоги над інфекцією і це може призвести до тяжких наслідків.

Завдяки вакцинації вдалося значно знизити частоту виникнення багатьох інфекційних захворювань таких як поліомієт, дифтерія, кір, епідемічний паротит, правець. Але навіть захворювання, котрі вдалося приборкати в нашій країні, існують на відстані, в інших країнах. Так поліомієліт, як і інші інфекційні захворювання, може бути переданий людям, що не захищені вакциною.

Індивідуальна імунізація дітей допомогає захистити здоров’я суспільства в цілому, а особливо тих людей, що не були вакциновані. Це можуть бути діти, що не досягли віку для проведення вакцинації (наприклад, в Україні дітям до 1 року не проводиться вакцинація проти кору, але вони можуть захворіти на кір та в окремих випадках мати тяжкий перебіг захворювання та серйозні ускладнення), або діти з протипоказами до вакцинації (наприклад, діти хворі на лейкоз, діти зі СНІДом і т.д.)

В Україні передбачена обов’язкова вакцинація проти 10 інфекцій, а саме проти гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, епідемічного паротиту (“свинка”), краснухи.

Графік щеплень затверджений МОЗ України та створений з урахуванням вікової актуальності інфекцій та вікових особливостей імунітету дітей.

Перед щепленням: дитину має оглянути педіатр та дати дозвіл на проведення щеплення. В окремих ситуаціях можливо буде необхідною консультація вузьких спеціалістів (наприклад, невролога, дитячого імунолога, кардіолога і т.д.).

Спеціальних аналізів перед вакцинацією не варто проводити, окрім тих що передбачені планом профілактичних оглядів.

Утримайтесь від введення нових продуктів харчування.

Уточніть у лікаря, проти якої інфекції планується провести вакцинацію, ознайомтеся з інформацією про вакцину. Задайте питання лікарю, що Вас хвилюють.

Після щеплення. 

Не залишайте медичний заклад одразу після щеплення, під наглідом медичних працівників необхідно првести близько 30 хвилин.

В Україні всім дітям після отримання перших трьох доз вакцини АКДП лікар повинен рекомендувати прийом парацетамолу (брендова назва) протягом однієї доби. Це допоможе попередити підвищення температури тіла та пов’язані з цим судоми, зменшити ймовірність виникнення набряку, болючості в місці ін’єкції.

У день щеплення не слід відмовлятися від прогулянок. Варто лише обмежити контакт з іншими дітьми.

Спостерігайте за дитиною протягом декільком наступних днів. Утримайтеся від поїздок на великі відстані (подорожей).

Цілком можливо, що в місці ін’єкції може виникнути почервоніння, набряк та болючість, а також підвищення температури тіла. Це нормальна реакція організму, що пов’язана з виробленням імунітету. Рідко на вакцинацію проти кору, епідемічного паротиту, краснухи звичайно через 6-7 діб може з’явитися висип, що самостійно минає через1-3 доби.

Якщо дані симптоми у Вас викликають неспокій зателефонуйте лікарю або прийдіть до нього на прийом.

Самостійно не накладайте компреси або мазі на місце введення вакцини.

У разі появи судом, тяжкого дихання, втрати свідомості негайно зверніться до лікаря.

                          

Небезпечний вплив забруднення атмосферного повітря

на здоров`я населення

 

          Забруднення атмосферного повітря – це змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища.

      На сьогоднішній день господарська діяльність людини все частіше стає основним джерелом забруднення атмосфери. У довкілля в значних обсягах потрапляють газоподібні, рідкі та тверді відходи промислових підприємств.

 

     Зростання надходжень токсичних речовин у навколишнє середовище, перш за все, впливає на здоров'я населення, погіршується якість продуктів сільського господарства, відбувається вплив на клімат окремих регіонів і стан озонового шару землі, загибель флори і фауни. Оксиди вуглецю, що поступають в атмосферу, сірки, азоту, вуглеводні, пил і так далі мають різну токсичну дію на організм людини. Перерахуємо негативний вплив цих речовин на здоров’я людини:

    Оксид вуглецю (СО) – безбарвний газ, що не має запаху. Впливає на нервову і серцево-судинну систему, викликає задуху.

    Оксид азоту (NO2) – безбарвний отруйний газ, що не має запаху, подразливо діє на органи дихання. Отруєння оксидами азоту починається з легкого кашлю. При підвищенні концентрації NO2 в повітрі, виникає сильний кашель, блювота, іноді головна біль.

    Оксид сірки (SO2) – безбарвний газ з гострим запахом, вже у малих концентраціях створює неприємний смак в роті, дратує слизові оболонки очей і дихальних шляхів.

    Вуглеводні (пари бензину, метану і так далі). За характером впливу на організм людини розрізняють 2 групи: подразнювальні й канцерогенні.

Подразнювальні вуглеводні наркотично впливають на центральну нервову систему (викликають запаморочення і тому подібне), діють на слизові оболонки. Так при вдиханні протягом 8 годин парів бензину в концентрації 600 мг/м3 виникають головні болі, кашель, неприємні відчуття в горлі. До групи подразнювальних вуглеводнів належать альдегіди, всі насичені й ненасичені неароматичні сполуки вуглецю з воднем. Вуглеводні канцерогенної групи – є найнебезпечнішими для здоров’я людини, особливо шкідливий бензапірен. При тривалій дії на людину альдегіди викликають роздратування слизистих оболонок очей і дихальних шляхів, а при підвищенні концентрації – викликають головну біль, слабкість, втрату апетиту, безсоння.

    Пил атмосферний – сукупність завислих в повітрі дрібних (1-2—10-4 см) твердих частинок, здатних в безвітряну погоду осідати на поверхню землі. Джерела пилу можуть бути як природного походження (вивітрювання гірських порід, виверження вулкану), так і індустріального (викиди промислових підприємств)

   Фахівцями санітарно-гігієнічної лабораторії  Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський  обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» проводяться дослідження атмосферного повітря на 4  маршрутних постах в житлових забудовах, а саме: автотрасах «Львів-Долина», «Долина –Хуст» (м. Долина), «Долина-Хуст» (смт.Вигода), « Долина-Івано-Франківськ»,  а також  постійного моніторингу атмосферного повітря в зоні впливу основних забруднювачів району на межі санітарно-захисних зон в житлових забудовах, а саме: НГВУ «Долинанафтогаз», ТзОВ«Уніплит», Долинський ГПЗ, ПАТ«Укрспецтрансгаз», нафтоперекачувальна станція «Долина» МН «Дружба», в житловій забудові  зони впливу ТзОВ « Світ шкіри». За 7 місяців 2019 року досліджено  176 проб атмосферного повітря, в т.ч. за вмістом азоту діоксиду 48 проб, вуглецю оксиду 48 проб та пилу 44 проби, сірководню- 8 проб, аміаку - 8 проб. Встановлені концентрації забруднюючих речовин не перевищують гігієнічних нормативів.

 

 

 

 

Як купатися щоб не заразитися

 

У річках і озерах разом з нами плавають різні мікроорганізми. Літо-пік, коли можна підхопити якусь інфекцію ( до прикладу лямбліоз, лептоспіроз, гепатит А, дизентерію чи холеру і інші). 

     З метою забезпечення стабільної епідемічної ситуації протягом купального сезону спеціалістами Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» в традиційних місцях масового відпочинку населення на водних об’єктах району  починаючи з травня місяця проводяться дослідження проб води поверхневих водойм. Всього досліджено   4 проби води за санітарно-хімічними та санітарно-мікробіологічними показниками, із них нестандартних    1 проба0. Якість води у місцях масового відпочинку не відповідала стандарту на мікробне забруднення за індексом ЛКП (лактопозитивні кишкові палички). Патогенних ентеробактерій не виявлено.

     Про те це не означає, що в воду заходити  взагалі не треба. Досить дотримуватись простих правил купання:

-           Місце для купання обирайте чисте, причому ще на березі;

-           Стояча вода набагато небезпечніша протічної;

-           Пам»ятайте, що при купанні у штучних водоймищах (ставках, котлованах), в яких повільно оновлюється вода багато інфекцій передається від людини до людини при тісному контакті;

-           Не ковтайте воду під час плавання;

-           Після купання прийміть душ, якщо до нього ще далеко, то просто вимийте обличчя, руки, ноги чистою водою, або ж протріть вологими серветками чи рідким антисептиком;

-           Обов»язково знімайте вологий купальник та плавки, переодягніться  в сухе між заплавами.

Приємного Вам відпочинку!

 

 

 

 

 

Як підготовити дитину до школи

 

     Літні канікули підходять до завершення. Попереду новий навчальний рік. У цей час посилено готуються до нового навчального року не лише заклади освіти, а й батьки школярів. Шкільні ринки, магазини тощо рясніють розмаїттям шкільного приладдя, одягу, взуття. Тому, передусім, важливо обрати якісну продукцію.

    Обираючи форму та інший одяг школярам, необхідно звернути увагу не лише на зручність фасону та зовнішній вигляд, а й на якість матеріалів, з яких виготовлено виріб. Продукція, що реалізується повинна бути безпечною для здоров’я, відповідати своєму призначенню і, за звичайних умов експлуатації, не викликати відчуття дискомфорту.

     Натільна білизна для дітей до 7 років повинна бути виготовлена тільки з натуральної сировини, а для дітей віком від 8 до 18 років допускається виготовлення продукції з тканин і трикотажних полотен змішаного типу. Білизняні вироби з хімічних волокон, вовняної пряжі повинні мати внутрішню бавовняну ластовицю.

     Шкільна форма повинна мати крій, який не буде обмежувати вільні рухи та забезпечить тепловий комфорт школяра відповідно до сезону.

Тканини, з яких виготовлено шкільну форму повинні містити не менше 50 % натурального волокна для дітей молодших і середніх класів, для дітей старших класів допускається пошиття з штучних волокон.

     Блузки та сорочки краще обирати з натуральних тканин, хоча для старшокласників допускається пошиття із штучних або змішаних тканин.

Дитяче взуття, передусім, повинне мати низький каблук. Висота каблука для дітей шкільного віку не повинна перевищувати 20-25мм.

    Найкраще, звичайно, взуття з натуральної шкіри. Проте, можуть бути використані штучні та синтетичні матеріали для виготовлення підкладки та верху взуття. Однак, не допускається використання підкладки зі штучної та синтетичної шкіри в закритому взутті для дітей.

     Ранець повинен бути із жорсткою внутрішньою вставкою, щоб рівно тримати спину дитині. Лямки повинні бути широкими і регулюватися пряжками.

     Порожній ранець повинен бути достатньо легким. Вага повного ранця не має перевищувати 5-6 % ваги дитини, щоб вона не сутулилася і не нагиналася вперед. Портфелі і сумки, які носять на одному боці, для школяра не бажані взагалі – їх носіння може призвести до сколіозу (викривлення хребта).

   Не меншу увагу слід приділяти безпеці підручників та зошитів. Безпека цих товарів для зору школяра регулюється Державними санітарними нормами і правилами «Гігієнічні вимоги для друкованої продукції для дітей».

    Шкільні підручники проходять експертизу на стадії друку, однак вимоги до книжок, призначених для дітей, розповсюджуються і на іншу літературу. Тому, купуючи книжку для читання батькам слід звернути увагу на наступні вимоги. Папір має бути цупким і непрозорим. Білизна сторінок має складати 70-80 відсотків (це актуально і для зошитів). Якщо білизна більша, сторінка „різатиме очі”. І навпаки: на жовтуватих сторінках текст буде блідим, при читанні доведеться напружувати зір. Часто художню літературу друкують на газетному папері – такі книжки небажані для школярів, особливо молодших.

    Загальна вага підручників і всього шкільного приладдя (без ваги ранця або портфеля), якщо учень носитиме його на відстань до 3 км, не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм:

I-II класи – 1,5 – 2,0 кг;

III-IV класи – 2,0 – 2,3 кг;

V-VI класи – 2,3 – 3,0 кг;

VII-VIII класи – 3,0 – 3,5 кг;

IX-XI(XII) класи – 3,5 – 4,5 кг.

Вага кожного підручника не повинна перевищувати:

для I-IIкласів – 300 г; III-IV класів – 350 г; V-VI класів – 450 г; VII-X класів – 500 г; XI-XII класів – 600 г. Збільшення ваги підручника можливе, але не більше ніж на 20%.

    Вимоги до паперу зошитів такі ж, як і для книжок. При цьому товщина ліній, які утворюють рядки та клітинки, має бути 0,2-0,5 мм.

    Отже, підготовка дитини до школи – це відповідальна і клопітка справа. Тому варто уважно поставитися до придбання усього необхідного, щоб навчання було не лише корисною справою, а й сприяло збереженню здоров’я дитини.

    Пам’ятайте: безпеку та якість шкільного товару засвідчує наявність у продавців сертифікату або декларації про відповідність продукції та гігієнічний висновок.

 

 

Щодо якості та безпечності питної води централізованого  водопроводу  у літній період

Працівниками Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» проводяться моніторингові дослідження якості питної води з розподільчої мережі централізованого водопроводу Долинського ВУВКГ. Окрім того, щомісячно  разом з виробничою лабораторією Долинського ВУВКГ проводиться паралельний відбір проб води з контрольних точок централізованого водопроводу.  Так, за 6 місяців 2019 року всьогодосліджено 46 проб води з розподільчої мережі централізованого водопроводу по мікробіологічних показниках  та 33 пробиводи по санітарно-хімічних показниках, в т.ч. на вміст пестицидів. Із них 2 проби води  не відповідали вимогам  по мікробіологічних показниках. У порівнянні за даний період минулого року було досліджено     66    проб води по мікробіологічних показниках та 60 проб по санітарно-хімічних показниках. Кількість нестандартних проб по мікробіологічних  показниках за 6 місяців 2018 року становила   4( 6%) .

 

НЕБЕЗПЕКА ВІД КОНДИЦІОНЕРА

      Технічний прогрес, розвиток нових технологій супроводжується і «новими» хворобами. Типовим представником таких захворювань є легіонельоз, хвороба, пов’язана із  вдиханням людиною дрібного водного аерозолю, котрий забруднений  збудником інфекції —  легіонелою.

      Легіонельоз, або «хвороба легіонерів» , одержав свою назву по спалаху гострих респіраторних захворювань, що виникли в 1976 році серед учасників щорічного конгресу організації Американський легіон (штат Філадельфія, США). У 221 (5%) з 4500 присутніх розвинулась тяжка пневмонія, з них померло 34 особи (15,2%).

    Збудник інфекції є природним мешканцем різноманітних природних  і штучних водойм. Можливими резервуарами і джерелами поширення легіонел найчастіше є кондиціонери повітря і промислові охолоджувальні системи, у конструкцію яких входять стояки водяного охолодження чи конденсатори; системи гарячого і холодного водопостачання, у тому числі душові установки; спреєві зволожувачі, повітроочисники, джакузі, фонтани та інше.

    Зараження відбувається найчастіше при вдиханні дрібного водного аерозолю. Можливий повітряно-пиловий (через грунт) шлях зараження при будівельних і земляних роботах у вологому грунті.

     Сприйнятливість до легіонельозу загальна. Хворіють часто особи літнього віку, причому чоловіки частіше жінок в 2-3 рази.

      Хвороба протікає по типу  пневмонії, переважають симптоми ураження дихальних шляхів, гарячка. Можуть приєднуватись шлунково-кишкові прояви, ураження серця та інші симптоми. 

      Отже, господарська  діяльність людини і забруднення довкілля привели до зміни природних умов прісноводних водойм – основної екологічної ніші легіонел, що розширило межі виживання та розмноження збудника в зовнішньому середовищі. Використання води на користь сучасної цивілізації, в системах кондиціювання, при роботі гідроспоруд, що супроводжуються утворенням водного аерозолю,  створило оптимальні умови для розмноження збудника і безпосередню небезпеку зараження людини.

      Для запобігання захворювання необхідно контролювати чистоту води у водних  системах, в ній не повинні концентруватись легіонели. Власники підприємств, приватних осель, де  використовуються згадані  водні системи  повинні правильно та ефективно проводити дезинфекцію водних резервуарів (термічну чи хімічну).  

 

У розпалі сезон споживання баштанних культур: прості поради покупцям

     Традиційно сезон масового споживання баштанних культур припадає на серпень місяць. Проте вже в  цей час продовольчі ринки та інші місця торгівлі рясніють соковитими динями та кавунами. Завдяки своїм смаковим та корисним властивостям, баштанні культури завжди користуються попитом.

   Як і інші овочі та фрукти, вирощені в умовах інтенсивного ведення сільського господарства, баштанні культури можуть бути не лише смачними і корисними, а й шкідливими для здоров’я. Тож природно, що майже всіх покупців цікавить питання: чи містять баштанні культури надлишкову кількість нітратів і, чи безпечно їх споживати?

     З метою придбання якісної та безпечної продукції, лікарі-гігієністи  наполегливо рекомендують покупцям цікавитися результатами лабораторних досліджень щодо вмісту в баштанних культурах нітратів, залишків пестицидів тощо. У продавців обов’язково повинні бути документи, що засвідчують якість та безпечність партії товару.

   Небезпека споживання продуктів харчування із завищеним вмістом нітратів полягає у тому, що нітрати під впливом кишкової мікрофлори відновлюються до нітритів, які призводять до розвитку гіпоксії та загальної інтоксикації. Встановлено, що нітрити в організмі людини можуть утворювати нітрозаміни, яким властива канцерогенна дія. Останні характеризуються широким спектром токсичної дії і можуть викликати пухлини різної локалізації.

   Важливо знати, що допустима добова доза нітратів становить 5 мг на 1 кг маси тіла. Тож, маючи інформацію про вміст нітратів у продуктах харчування, можна розрахувати і масу порції для споживання.

Варто звернути увагу і на те, що баштанні культури можуть піддаватися і бактеріальному забрудненню. Тому перед вживанням кавунів і динь їх потрібно ретельно мити. До речі, не бажано купувати розрізаний кавун або диню з метою уникнення бактеріального забруднення продукту.

   Прості поради гігієністів стануть у нагоді покупцям баштанних культур:

- купуйте кавуни та дині лише в місцях офіційної торгівлі, уникайте стихійних ринків;

- для придбання безпечної продукції поцікавтеся у продавця документами про їх безпеку та якість;

- не купуйте пошкоджену та розрізану продукцію;

- перед споживанням ретельно мийте кавуни та дині під проточною водою;

- зберігайте дині та кавуни в холодильнику.

   Піклуйтеся про власне здоров’я та здоров’я своїх близьких!

   Будьте завжди впевнені у якості продукції, що споживаєте.

 

Обов'язкові медичні огляди працівників: що потрібно знати роботодавцю

      Мета будь-якого медичного огляду полягає в тому, щоб з'ясувати, чи не хворий громадянин. Якщо ж він не зовсім у «формі», слід визначити, чи не стане його недуга на заваді навчанню, роботі, та взагалі, наскільки шкідливим буде контакт хворої людини із оточуючими. Так, для громадян, які виконують певні види робіт, передбачено обов'язкове проходження медичного огляду перед тим, як вони почнуть виконувати свої трудові обов'язки. Однак  проконтролювати  це має роботодавець (у тому числі підприємець - фізична особа).

      Обов'язком кожного роботодавця є організувати медичний огляд працівників певних професій (категорій) відповідно до чинного законодавства:
• Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р., зі змінами та доповненнями.
• Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X, зі змінами та доповненнями.

•Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24.02.1994 р. № 4004-XII, зі змінами та доповненнями.

• Закон України «Про захист населення від інфекційних захворювань» від 06.04.2000 р. № 1645-III, зі змінами та доповненнями.

• Закон України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. № 2694-XII, зі змінами та доповненнями.

• Постанова КМУ від 23.05.2001р.№559 «Про затвердження переліку професій, виробництв і організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особових медичних книжок» від 23.05.2001 р. № 559, зі змінами та доповненнями.

• Наказ МОЗ України «Щодо організації проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення й може привести до поширення інфекційних хвороб» від 23.07.2002р№280.

  Порядок проведення кожного медогляду та участі в цьому роботодавця 
  Періодичність проведення обов'язкових медичних оглядів, а також перелік необхідних обстежень, лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень затверджено наказом МОЗ № 280.

  Медогляди, про якій деться, проводяться спеціальними закладами охорони здоров»я, перелік яких визначається профільними відомствами.

  Для проведення попереднього (періодичного) медичного огляду працівників роботодавець має укласти чи своєчасно відновити договір із закладом охорони здоров»я та надати йому список працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду.

   На підставі списку працівників, які підлягають періодичним медоглядам, заклад охорони здоров»я складає план-графік їхнього проведення.

   У плані-графіку вказуються строки проведення медоглядів, лабораторні, функціональні та інші дослідження та лікарі, які залучаються до їхнього проведення. Медогляд лікарями проводиться тільки за наявності результатів зазначених досліджень.

   Медогляди проводяться спеціальною комісією. Перед їхнім проходженням працівник пред'являє паспорт чи інший документ, що засвідчує особу та медичну картку амбулаторного хворого( ф-025/0).

   Результати медогляду заносяться до Медичної карти огляду осіб для визначення спроможності займатися відповідним видом діяльності за станом здоров»я( ф 140-5/о).  На підставі Медичної карти огляду осіб для визначення спроможності займатися відповідним видом діяльності за станом здоров»я  ( ф 140-5/о)комісія оформляє висновок про стан здоров'я працівника та  вносить дані в особову медичну книжку   про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду з вказанням дати проходження наступного медичного огляду.

   Для проходження медоглядів працівникам потрібно за свій рахунок придбати особові медичні книжки (ОМК). Їхню видачу чи реалізацію можуть здійснювати:
– організації, уповноважені реалізовувати бланки суворої звітності;
– заклади та установи охорони здоров'я, що проводитимуть обов'язкові медичні огляди.

   Далі особова медична книжка зберігається в роботодавця. Вона може видаватися працівникові тільки для проходження медичного огляду, після чого підлягає поверненню роботодавцю. У разі звільнення працівника особова медична книжка видається йому під розписку.

   Роботодавець здійснює контроль за проходженням працівниками в установлений строк обов'язкових медичних оглядів і несе за це відповідальність.

   Крім того, роботодавець має забезпечити ведення журналу реєстрації особових медичних книжок, де зазначаються номер, серія, дата видачі книжки, прізвище, ім'я та по батькові її власника.

   Якщо роботодавець допускає до виконання обов'язків працівника, який обслуговує населення, без профогляду,особової медичної книжки він порушує санітарне законодавство, як і його працівник.

 

 

 

 

 

 

Праця в умовах підвищеної температури повітря  

        Спекотний мікроклімат має шкідливий вплив на організм людини, викликаючи погіршення самопочуття, зниження працездатності. Загострення хронічних хвороб. Особливо це стосується тих, хто працює на відкритих місцевостях., у виробничих і громадських приміщеннях без кондиціонування. Робочий процес за таких умов необхідно організувати з урахуванням заходів профілактики перегрівання організму. З метою профілактики перегрівання  організму( гіпертермії) необхідно організувати раціональний режим праці. При роботах на відкритих місцевостях і температурі зовнішнього повітря 35 С і вище, тривалість періодів безперервної роботи повинна складати 15-20 хвилин з наступною   тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна  тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують  спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання не повинна перевищувати 4-5 годин, і 1,5-2 години для осіб без спеціального одягу.

       В охолоджуючих приміщеннях аби уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, слід підтримувати температуру повітря на рівні 24-25 С.

       Робота при температурі зовнішнього повітря більше 37 С за показниками мікроклімату відноситься до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. Слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час.

       Для захисту від надмірного теплового випромінювання необхідно використовувати спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин.

В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

       З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю +10-15 С. Для оптимального водо забезпечення рекомендується також відшкодовувати втрату солей і мікроелементів, що виділяються з організму з потом, за рахунок вживання підсоленої води, мінеральної лужної води, молочно-кислих напоїв( знежирене молоко, молочна сироватка), соків, вітамінізованих напоїв, иснево-білкових коктейлів.

       Пити воду слід часто і потроху, щоб підтримувати хорошу гідратацію організму ( оптимальний вміст води в організмі. Який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин). При температурі повітря більше 30 С і виконанні робіт середньої тяжкості потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину - приблизно 1 стакан кожні 20 хвилин.

      Для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму рекомендується вживання фруктів  і овочів.

 

Моніторингові дослідження води з індивідуальних криниць

        З метою  попередження негативного впливу нітратів на здоров»я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань пов»язаних з водонітратною метгемоглобінемією,   особливо серед дітей віком до   3-х років, фахівцями Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» впродовж року здійснювався  моніторинг за вмістом нітратів у воді криниць та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років.

      За 2019 рік за санітарно-хімічними показниками досліджено  107 проб води з індивідуальних та 6 проб з громадських криниць населених пунктів Долинського району та Болехівської міської ради.

      За результатами лабораторних досліджень води відібраної  з індивідуальних  криниць  концентрація нітратів перевищувала нормативний показник в  10 пробах (9.3%).  на територіях сіл  Оболоня, м. Тур»я, Кропивник, Старий Мізунь Долинського району та села Гузіїв Болехівської міської ради. Власникам індивідуальних   криниць  надавались відповідні рекомендації. 

       Вплив нітратів на організм людини полягає у тому, що надходячи до травного каналу з водою, вони під впливом кишкової мікрофлори відновлюються в нітрити. Останні потрапляють у кров і блокують гемоглобін шляхом утворення метгемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. Отже, що більше гемоглобіну перетворилося на метгемоглобін, то менша киснева ємкість крові.
       Якщо нітрати надходять в організм дорослих у надмірних, але не дуже високих дозах, концентрація метгемоглобіну збільшується незначно. Це майже не позначається на стані здоров'я, проте у хворих на анемію або серцево-судинні захворювання можуть посилитися прояви гіпоксії.
      Однак у немовлят та дітей, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Саме тому, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. У разі накопичення метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, виникає кисневе голодування. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

     Підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.

     З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань необхідно:

1. За можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Уміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук.

2. Не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування.

3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива. Не організовувати зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50 м від колодязів та каптажів.

4. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення.

    Шановні громадяни! Щоб дізнатись чи вода з вашої криниці є безпечною для вашого немовляти, ви можете звернутись в Долинську міськрайонну філію ДУ « Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» для проведення лабораторних досліджень води на вміст нітратів.

           

 

Профілактика отруєння грибами 

З настанням теплих літніх днів розпочинається сезон полювання на гриби. Як показує аналіз випадків отруєння грибами останні 2 роки, що отруєння  обумовлені вживанням пластинчатих грибів, насамперед, блідої поганки, які помилково вважаються за такі їстівні гриби, як печериці, сироїжки, шампіньйони. Загалом усі дикорослі гриби якоюсь мірою є небезпечними для споживача. Європейці, приміром, уже давно відмовились від вживання дикорослих грибів, а перейшли на корисні гриби, які вирощені штучно (гливу, печерицю та ін.).

Отруйні речовини, що містяться в отруйних грибах, дуже токсичні і незворотньо фіксуються у нервовій тканині вже через декілька хвилин. До того ж токсини, які містяться в отруйних грибах, не переходять у відвар, не руйнуються при тривалій тепловій обробці. Також не треба вірити типовим помилковим твердженням, ніби часник чи цибуля темніє при сумісному варінні з отруйними грибами, що всі їстівні гриби мають рожеві пластинки під шляпками, що отруйні гриби мають неприємний запах, темніють при посипанню сіллю, і ні в якому разі токсична дія отруйних грибів не змінюється при вживанні алкоголю, а навіть навпаки.

Для збереження вашого здоров’я краще утриматися від збору дикорослих грибів. Для тих, хто незважаючи на зареєстровані отруєння грибами, небезпечність цієї страви, збирається в ліс, нагадуємо про правила, яких необхідно дотримуватися:

— ніколи не беріть тих грибів, яких ви не знаєте, якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його позбутися;

— не рекомендується збирати старі перестиглі гриби;

— не пробуйте на смак сирі гриби;

— не збирайте грибів, які мають потовщену внизу ніжку з блідим плівчастим кільцем-залишком оболонки. Таке потовщення і кільце-перші ознаки смертельно отруйної блідої поганки;

— гриби збирайте тільки з цільною ніжкою. Це допоможе вам вдома ще раз перевірити, чи не потрапив випадково між їстівними отруйний гриб. Пам’ятайте, що у блідої поганки на нижній поверхні пластинки завжди бліді;

 — не довіряйте доморощеним знавцям, які вважають себе незаперечними авторитетами при збиранні грибів та виходять не з наукових позицій, а з власних тверджень та помилкових дослідів;

— не збирайте гриби біля сміттєзвалищ та доріг. Єдиним способом розпізнавання їстівних та отруйних грибів є їх зовнішні ботанічні ознаки.

Перші ознаки отруєння після вживання отруйних грибів з’являються через декілька годин, в деяких випадках пізніше. Майже всі отруйні гриби викликають подразнення шлунково-кишкового тракту, виникають блювота, нудота, сильні колікоподібні болі, а також симптоми розладу нервової системи-судоми, марення, погіршення зору.

У разі отруєння грибами треба негайно викликати лікаря або відправити потерпілого у лікарню. До прибуття лікаря треба надати долікарняну допомогу: викликати блювоту, шляхом подразнення кореня язика, потім хворому дають випити 3-4 склянки підсоленої води, з метою очищення шлунку та кишковика, після чого хворого кладуть у ліжко (на живіт), рекомендується пити холодний, міцний чай. Тож ще раз застерігаємо Вас, не збирайте гриби, якщо досить не досвідченні в цьому питанні, пам’ятайте, що сушіння, засолювання і маринування, теплова обробка не руйнують отрути в грибах. Не купуйте консервовані в домашніх умовах та свіжі гриби на ринках, в тому числі стихійних, бо це небезпечно для Вашого здоров’я.

Будьте обережні!

 

 

 

 

І знову ботулізм

В області склалась нестійка епідемічна ситуація щодо захворювання на ботулізм. Всього з початку року зареєстровано 4 випадки захворювання на ботулізм, один з яких сімейний, в результаті захоріло 5 осіб. Останні випадки зареєстровані в період з 23.05 по 02.06. 2019 року, двоє хворих поступили у важкому стані, сімейне подружжя з Тлумача - в стані середньої важкості. Всі хворі вживали консервований м’ясний паштет домашнього приготування.

Для попередження виникнення захворювання на ботулізм фахівці інформують та застерігають:

Ботулізм-гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах.

Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.

Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму.

Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.

Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань. Якщо інфікований продукт твердо фазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. У даний час переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е.

Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.

У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.

Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище.

Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С – не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою.

Найменше здуття кришки – причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря!

З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:

- Не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;

- Швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватись термінів їх реалізації;

- Ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням;

- Сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);

- Захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;

- Не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.

- У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати! Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей!

 

 

Постійний моніторинг якості питної води

Якість питної води служить основою епідемічної безпеки і здоров’я населення. Доброякісна вода є показником високого санітарного благополуччя і життєвого рівня населення, забезпеченого централізованим водопостачанням. Багато людей звикли вважати, що вода – це невичерпне джерело життя, який підтримує нормальну життєдіяльність всього організму. Однак, внаслідок стихійних явищ ( підтоплень) є загроза потрапляння в підземні води різних нечистот із підтоплених вигрібних ям ( туалетів), септиків, гноєсховищ і т.д.  Існують окремі хвороби, що передаються через воду. Відповідно з відсутністю умов санітарії в підтоплених населених пунктах  населення постійно ризикує захворіти хворобами, пов’язаними із споживанням недоброякісної питної води. До таких хвороб належать інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо).

Внаслідок проливних дощів 20-21 травня 2019 року на території Івано-Франківської області та зокрема в Долинському районі постійнопроводяться моніторингові дослідження якості та безпечності питноїпроводиться  з розвідної мережі централізованого водопроводу.

За результатами санітарно-хімічних та мікробіологічних досліджень в пробах питної водопровідної води відхилень від гігієнічних нормативів не встановлено.

 

 

ШАНОВНІ  ГРОМАДЯНИ !

 

В умовах повені, паводків можливе підтоплення Ваших помешкань, об’єктів водопостачання, сільськогосподарських угідь, гноєсховищ, туалетів, сміттєзвалищ, інших потенційно небезпечних об’єктів. У зв’язку з цим зростає ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб, харчових отруєнь. Аби вберегтися від небезпечних наслідків рекомендуємо дотримуватись наступних правил.

 

- Не використовуйте для питних потреб воду з відкритих водойм, а також підтоплених або невідомих криниць, каптажів, інших джерел, які можуть бути забруднені хімічними речовинами, хвороботворними мікроорганізмами, зокрема збудниками туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів, яйця та личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб та ін. У випадку підтоплення, забруднення джерел водопостачання, звертайтесь до органів місцевого самоврядування щодо забезпечення Вас питною водою гарантованої якості з альтернативних джерел. Адже відповідно до статті 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити жителів міст та інших населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм. У випадку відсутності якісної води зі джерел водопостачання – вживайте бутильовану питну воду, мінеральні води, тощо.

 

- Не слід вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені, з пошкодженою обгорткою тощо. Для харчування використовуйте тільки продукти гарантованої якості. Обов’язково дотримуйтесь технології приготування страв, особливо щодо термічної обробки м’ясних, кулінарних виробів з м’яса, риби, яєць тощо. Не готуйте страви, особливо швидкопсувні, «із запасом», у разі повторного споживання обов’язково піддайте термічній обробці. Готові страви зберігайте без холоду не більше 2-х годин, не вживайте продукти та страви, термін придатності яких закінчився. При споживанні овочів та фруктів добре промийте їх питною водою та обдайте окропом. Дотримуйтесь правил особистої гігієни та слідкуйте щоб їх дотримувались діти.

 

-  Після сходу води з ґрунту необхідно:

• провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, сміття тощо), перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;

• індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфекційним засобом призначеним для цього;
• колодязі звільнити від нанесеного бруду, очистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів, або інших засобів для дезінфекції;

• провести дератизацію в місцях можливого скупчення гризунів.
У разі появи ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново звертайтесь за медичною допомогою, не займайтесь самолікуванням.

Пам'ятайте, що зберегти здоров'я вам допоможуть прості, але дієві гігієнічні заходи!

 

 

Профілактика гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь

        Як правило у літній період частішають випадки виникнення спалахів  гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь,  пов'язаних із вживанням продуктів харчування та питної води, забруднених збудниками зазначених захворювань. Більшість  групових інфекційних захворювань та харчових отруєнь виникають  після проведення масових святкувань - весіль, ювілеїв,  випускних вечорів, проводів в армію тощо.

        Час від зараження людини до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2-3 діб.

        Гострі кишкові інфекції виникають внаслідок вживання заражених продуктів або води, які проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. При цьому наявність збудників та процес їх розмноження в продуктах харчування не впливає на смакові якості продукту.

        Найчастіше факторами передачі кишкової інфекції  стають готові  страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби,  які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань.

        Джерелом інфекції при всіх цих захворюваннях є хвора людина та носій інфекції. Збудники кишкових інфекцій живуть і розмножуються в кишківнику хворого і виділяються у зовнішнє середовище з випорожненнями і сечею. Характерною загальною рисою цих інфекцій є наявність бактеріоносійства, тобто здатність збудника жити і розмножуватись в кишківнику людини, не викликаючи ознак захворювання. Бактеріоносії мають велике значення в розповсюдженні інфекційних хвороб, оскільки вони здатні виділяти збудника у великій кількості, при цьому виявити їх можливо лише при бактеріологічному обстеженні. Тварини також часто є переносниками патогенних мікроорганізмів, які викликають інфекційні захворювання та харчові отруєння.

        Одним із найбільш поширених джерел харчових отруєнь можуть бути продукти, заражені мікробами, що виділяють дуже сильні токсини (отрути білкового походження). Це, в першу чергу, Clostridium botulinum — збудник ботулізму. Досить часті випадки харчових отруєнь спричинені токсинами деяких видів стафілокока. Ці бактерії активно розмножуються при звичайній кімнатній температурі на різноманітних харчових продуктах, що не підлягають перед їх споживанням термічній обробці (тістечка з кремом, молочні продукти, паштети, вінегрети). Джерелом зараження таких продуктів можуть бути хворі, що страждають стафілококовими захворюваннями.

        Необхідно відзначити, що харчові отруєння найчастіше виникають раптово, нерідко захоплюючи значний контингент осіб, і, як правило, досить швидко загасають. Разом з тим вони можуть зосереджуватися в мікрорайоні обслуговування визначеного харчового підприємства. 

        При гострих кишкових інфекційних захворюваннях та харчових отруєннях ефективність профілактичних заходів залежить від рівня гігієнічних знань населення та дотримання ряду гігієнічних правил: 

1.Не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо  їх недоброякісності та  недотримання  термінів  споживання;  не вживати «самоквасу», приготовленого з сирого молока. Зберігати продукти харчування тільки у  спосіб, зазначений на упаковці та у встановлений термін;  

2. Зберігати  їжу захищеною від комах, гризунів та інших  тварин. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх у щільно закритих банках (контейнерах);

3. Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб.  Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі,  споживач має право вимагати у продавця документи, що  підтверджують якість та безпеку продукції; 

4. Не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.  При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо)  виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском; 

5. Не готувати продукти із «запасом»; приготовлені страви  бажано вживати відразу, а у разі повторного  споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку; зберігання виготовленої страви без холоду не  повинно перевищувати 2-х годин. Не зберігайте їжу та продукти довго, навіть у холодильнику;

6. Не брати в дорогу продукти, що швидко псуються  (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або  інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);

7. При готуванні багатокомпонентних страв дотримуватись вимог щодо технології обробки  кожного компоненту (паштети, м'ясні салати тощо); при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно  добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом; 

8. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття  посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі водойми тощо); 

9. Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;  при неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки,   туризм тощо) для миття посуду і рук вода  має бути профільтрована і проварена; для пиття та  приготування їжі необхідно мати з собою запас питної  води;

 10. Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди  мити руки з милом; дотримуватись правил особистої гігієни, ретельно мити руки милом після користування громадським транспортом, після відвідування туалету;

 11. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої  гігієни; дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;

 12. Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами. При купанні у водоймах і басейнах не слід допускати попадання води в рот.

        Виконання цих нескладних правил та порад допоможе уникнути захворювання гострої кишкової інфекції і зберегти Ваше здоров'я та здоров'я Ваших близьких!
 Але, якщо раптом у Вас виникли симптоми гострої кишкової інфекції (ГКІ), чи харчового отруєння необхідно негайно звернутися за медичною допомогою!

 

Долинський районний відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

 

 

Всесвітній тиждень імунізації

Світовий тиждень імунізації триває з 24 по 30 квітня.

Щеплення – це єдиний надійний захист від небезпечних хвороб: туберкульозу, гепатиту, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції.

В Україні та у нашому регіоні достатня кількість вакцин проти всіх 10 захворювань за календарями щеплень, а колективного імунітету (коли вакциновані 95-97% жителів) – немає проти жодного.

Щорічно, завдяки імунізації можна попередити мільйони смертей у світі. В нашому регіоні рівень охоплення профілактичними щепленнями ледь сягає 50%, тобто є критично низьким.

Низькі показники охоплення імунізацією свідчать про існування загрози епідемічної безпеки країни й високу ймовірність виникнення спалахів смертельно небезпечних захворювань і це в час воєнного конфлікту на сході держави.

Призначення вакцинації – це щеплення здорових людей, щоб не допустити, попередити захворювання та його ускладнення – інвалідизацію та смертність. Саме тому інвестиції держави в вакцинацію – найбільш обґрунтовані, як з медичної, так і з економічної точки зору.

Вакцинація можлива тільки на підставі рекомендацій Вашого лікаря. Перед проведенням вакцинації рекомендовано ретельний огляд лікаря.

Не нехтуйте своїм здоров’ям та здоров’ям ваших дітей. Всі профілактичні щеплення проводяться безкоштовно.

Завідувач відділення організації епідеміологічних

досліджень Долинської міськрайонної філії

ДУ Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України»                                І.М.Шеремета

 

 

    Щоб не придбати овочі з нітратами

     Нітрати постійно є присутніми в організмі людини, і навіть якщо раціон повністю звільнити від нітратів, то сліди цих з'єднань все одно виявлятимуть. І в цьому немає нічого страшного. Небезпека виникає тоді, коли є надлишок цих речовин. У кишково-шлунковому тракті під впливом мікрофлори нітрати перетворюються на більш небезпечні — нітрити. Їх отруйна дія перевищує нітрати в 30 разів. Вони найбільш небезпечні для хворих на астму, емфізему та із захворюваннями серцево-судинної системи, бо збільшують кисневе голодування тканин.

  Якщо з’їсти овочі або зелень з надлишковим вмістом нітратів, то можуть виникнути симптоми гострого отруєння: нудота, блювання, діарея, зниження артеріального тиску, загальна слабкість тощо. Особливо небезпечними високі дози нітратів є для дітей.

Щоб не придбати в магазині, на ринку овочеву продукцію, забруднену шкідливими речовинами, в тому числі і нітратами, рекомендуємо дотримуватись ряду порад:

    1. Купуючи овочі, поцікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, якість та безпечність:

- це на продукцію вирощену у тепличних господарствах – декларація виробника або посвідчення про якість;

- на продукцію, що реалізується на ринках – висновки лабораторії ветсанекспертизи, де конкретно зазначаються фактичні рівні нітратів, їх норми;

  - на імпортні овочі – висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікати відповідності;

    2. Не купуйте овочеву продукцію на стихійних ринках, де відсутні системи контролю;

    3. Не купуйте овочі, фрукти з ознаками гнилі, які іноді продаються за зниженими цінами, в цих овочах накопичуються не тільки нітрати, але й токсичні метаболіти мікроскопічних пліснявих грибів – патулін, які є надзвичайно канцерогенними.

    4. Пам’ятайте! Технологічна обробка рослинної продукції сприяє зменшенню в ній нітратів. Промивання та механічне очищення овочів знижує вміст нітратів на 3-10 %, вимочування — на 20-30 %, варіння — на 20-80 %, смаження — лише на 10 %, квашення, консервування та маринування — на 50-70%.

 

Моніторингові дослідження питної води з громадських каптажів м. Долини

Щорічно працівниками Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» проводяться лабораторні дослідження води питної з громадських каптажів м. Долини по мікробіологічних та санітарно-хімічних показниках, в т. ч. на вміст нітратів, оскільки воду з даних джерел  споживає  майже кожен другий долинянин та гості міста. Також цю воду використовують для приготування сумішей для дітей віком до 3-х років, які входять в групу підвищеного ризику та особливо чутливі до нітратів.

      Так, в березні ц.р. проведено відбір проб води з каптажів в міському парку та з каптажу біля адміністративного корпусу Долинського відділу МВС. Результати лабораторних досліджень показали, що вода з даних каптажів нешкідлива та має добрі органолептичні властивості,  є безпечною та може використовуватись для питних потреб без обмежень.  Пийте воду та будьте здорові!

 

Інформація про якість питної води

Якість питної води служить основою епідемічної безпеки і здоров’я населення. Доброякісна вода є показником високого санітарного благополуччя і життєвого рівня населення, забезпеченого централізованим водопостачанням.

ФахівцямиДолинської міськрайонної  філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» впродовж І кварталу 2019 року проводилися моніторингові дослідження якості та безпечності питної води, що подається населенню.

 Згідно проведеного аналізу за 3 місяці 2019 року питома вага невідповідних проб водопровідної води за мікробіологічними показниками епідемічної безпеки становила  7.7 %.

За результатами санітарно-хімічних, вірусологічних, радіологічних досліджень питної водопровідної води відхилень від гігієнічних нормативів не встановлено.

 

Навіщо нам потрібен вітамін С?

Кожен з нас чув фразу: «Вживайте більше вітаміну С». Звичайно питань не виникає — старше покоління знає краще, та й що складного в тому, щоб з’їсти на обід на один апельсин більше? На перший погляд, абсолютно нічого. Однак багато хто з нас, бажаючи бути найбільш здоровими людьми у світі, починають поглинати продукти, що містять вітамін С, мало не тоннами. Наскільки така «старанність» корисна і навіщо нам взагалі цей вітамін С?

Вітамін С вважається одним з найбільш важливих для людського організму мікроелементів, який він сам виробляти не може. У день лікарі радять отримувати близько вісімдесяти міліграмів цієї речовини. Перша причина — вітамін С є чудовим антиоксидантом. Він сприяє посиленню природного захисту організму, як і будь-який антиоксидант «воюючи» з вільними радикалами, які можуть накопичуватися в організмі і викликати стан, іменований «окислювальним стресом». У результаті окисного стресу руйнуються здорові клітини організму і виникають різні хронічні захворювання. Друга причина — вітамін С допомагає зробити кров’яний тиск більш низьким, вплинувши на стінки судин. Не варто забувати про цю корисну властивість даного вітаміну, враховуючи, що високий тиск здатний викликати різноманітні серцеві хвороби (є однією з основних причин смертності у світі). До речі, якщо постійно (але, зрозуміло, в розумних межах) вживати вітамін С, то можна скоротити ризик серцевих захворювань: не тільки знизити кров’яний тиск, але і привести в норму рівень холестерину. І це, між іншим, доведений вченими факт! Ще одна причина, чому варто включити вітамін С у свій раціон, — він допомагає знизити кількість сечової кислоти в крові. Сечова кислота може відкладатися в суглобах, якщо її кількість виявляється занадто велика, що, в свою чергу, призводить до виникнення подагри. Це дуже неприємне захворювання, яким супроводжують запалення суглобів та виникнення набряків. Вітамін С здатний не тільки зробити вміст сечової кислоти меншим, але і захистити організм від нападів подагри. Тим, хто страждає від дефіциту заліза в крові так само слід звернути свою увагу на цей мікроелемент: він допомагає організму краще засвоювати залізо. Вітамін С, наприклад, може перетворити його в речовину, яка легко абсорбується, що важливо для тих, хто не вживає м’ясо. Особливу роль відіграє вітамін С для нашої імунної системи. Він позитивно впливає на виробництво і роботу лейкоцитів, а також зміцнює захист покривів і допомагає ранам гоїтися швидше. Оскільки вітамін С бореться з окислювальним стресом, він допомагає залишатися людській пам’яті такою ж гарною і взагалі позитивно впливає на роботу головного мозку. Однак не варто старатися: від надмірного вживання вітамінуС можуть виникати захворювання очей.

 

 

Рекомендації населенню щодо проведення дезінфекції криниць та знезараження води питної  в криницях

Вода - важлива потреба людини. Без їжі людина може прожити близько двох тижнів, без води-лише кілька днів. Та вода може бути одним із факторів передачі інфекційних захворювань, у першу чергу - кишкових інфекцій.

Крім кишкових інфекцій, через питну воду можуть передаватися також захворювання  на туляремію, лептоспіроз, сибірську виразку та інші. За останні 10-15 років якість води в наземних і підземних джерелах питного водопостачання суттєво погіршилась, різко зріс її рівень забруднення.

    Знезараження питної води має важливе значення в загальному циклі очищення води та застосовується майже скрізь. Знезараження води - це останній бар’єр на шляху передачі інфекцій. Знезаражена вода є водою доброякісною та безпечною. Важливою умовою, що забезпечує якість води - є правильна експлуатація криниці. Після закінчення будівництва чи ремонту, при загрозі передачі інфекційних захворювань через воду, а також в випадках, коли водою з криниці довго не користувались, необхідно провести дезінфекцію криниці (не плутати із знезараженням води в криниці).

Для проведення дезінфекції криниці необхідно:

1.           Відкачати воду з криниці.

2.           Провести чистку дна від мулу, бруду, сміття та випадкових предметів

3.           Стінки очистити механічним способом від забруднень, обростання та у разі необхідності провести ремонт.

4.           Поверхню стінок зруба криниці зрошують, використовуючи при цьому розпилювачі, наприклад гідропульт. Обов’язковою  умовою дезінфекції є повне зволоження поверхні, що обробляється та час знезараження (експозиція).

5.           Чекають доки криниця наповниться водою до звичайного рівня, після чого дезінфікують підводну його частину об’ємним способом.

6.           Після внесення деззасобу в криницю закривають її на 2 години, не допускаючи забір води з неї.

7.           По закінченні вказаного періоду відкачують воду із криниці до зникнення різкого запаху.

Для проведення знезараження питної води в криниці необхідно розчинити відповідну кількість таблетованого засобу у воді відповідно до інструкції по застосуванню дезінфікуючого засобу, враховуючи об’єм води в криниці. Дезинфекційних засіб вносять безпосередньо в об’єм води, що знезаражується.  Воду в криниці добре перемішують протягом 15-20 хв жердинами, опусканням і підніманням відра на тросі. Потім криницю закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години. Надалі слід контролювати концентрацію активного  залишкового хлору та перевірити мікробіологічні показники безпечності та якості питної води.

                            Нітрати у питній воді

        З метою  попередження негативного впливу нітратів на здоров»я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань пов»язаних з водонітратною метгемоглобінемією,   особливо серед дітей віком до   3-х років, фахівцями Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» впродовж року здійснювався  моніторинг за вмістом нітратів у воді криниць та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років.

      За 2018 рік за санітарно-хімічними показниками досліджено  175  проб води з індивідуальних та 10 проб з громадських криниць населених пунктів Долинського району та Болехівської міської ради.

      За результатами лабораторних досліджень води відібраної  з індивідуальних  криниць  концентрація нітратів перевищувала нормативний показник в  3 пробах (1.7%)  на територіях сіл  Оболоня, Лолин Долинського району та села Тисів Болехівської міської ради. Власникам індивідуальних   криниць  надавались відповідні рекомендації. 

       Вплив нітратів на організм людини полягає у тому, що надходячи до травного каналу з водою, вони під впливом кишкової мікрофлори відновлюються в нітрити. Останні потрапляють у кров і блокують гемоглобін шляхом утворення метгемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. Отже, що більше гемоглобіну перетворилося на метгемоглобін, то менша киснева ємкість крові.

       Якщо нітрати надходять в організм дорослих у надмірних, але не дуже високих дозах, концентрація метгемоглобіну збільшується незначно. Це майже не позначається на стані здоров'я, проте у хворих на анемію або серцево-судинні захворювання можуть посилитися прояви гіпоксії.

      Однак у немовлят та дітей, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Саме тому, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. У разі накопичення метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, виникає кисневе голодування. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

     Підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.

     З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань необхідно:

1. За можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Уміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук.

2. Не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники, та не використовувати її для приготування сумішей для дитячого харчування.

3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні й органічні добрива. Не організовувати зберігання гною, вбиралень, вигрібних ям у радіусі 50 м від колодязів та каптажів.

4. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення.

 

     

 

 

 

 Використовуючи алюмінієвуфольгу, ви наносите своєму здоров’ю непоправної шкоди!          

      Ось уже довгий час алюмінієва фольга є незамінним кухонним аксесуаром. Напевно, цей матеріал потрібно знайти в кожному будинку. У чому причина його популярності? Напевно, в тому, що фольга шалено ефективна для вирішення багатьох кухонних і побутових завдань. 

    Фольга  часто використовується для покриття запіканки і інших страв з духовки. Але недавнє дослідження показало, що якщо  ви готуєте з алюмінієвою фольгою, то наносите своєму здоров»ю непоправної шкоди. Простіше кажучи, якщо ви готуєте з алюмінієвою фольгою, то граєтесь зі своїм здоров»ям.

      Перше, що вам потрібно знати: алюмінієва фольга небезпечна для мозку. Це нейротоксичний важкий метал, який пов»язаний з виникненням хвороби Альцгеймера.

      Вплив цього металу  може привести до розумового занепаду. Природно, все це може привести до втрати пам»яті і навіть звичайного контролю над своїм тілом. Крім пошкодження мозку, приготування їжі з алюмінієвою фольгою також може негативно вплинути на кістки. Цей метал може накопичуватися всередині кісток.

     Цереально погано, тому що він конкурує з кальцієм для простору всередині кісток і часто бере верх над необхідним нам мінералом.  Це також небезпечно для легень. Було доведено, що вдихання  алюмінієвих частинок призводить до респіраторних проблем, таких як фібріоз легенів. Алюмінієві банки  давно вже визнані ризикованими. Але чомусь олов»яна фольга випадала з уваги роками.

Дослідники в Американському університеті Шарджі виявили, що тільки одна їжа, приготована за допомогою жерстяної фольги, може вилуговувати 400 мг алюмінію.  Чим вище температура, тим більше вилуговування. Фольга не підходить для приготування їжі і не підходить для використання з овочами такими, як помідори, цитрусовий сік або спеції. Всесвітня організація охорони здоров»я попереджає, що в організмі людей не повинно бути більше 60 мг алюмінію!
Важлива інформація!

Служба Судової охорони в Івано-Франківській області

Sluzhba-Sudovoyi-Ohorony.jpg 

Детальна інформація за посиланням

http://www.if.gov.ua/news/47820

Пам'ятка громадянам України, які перетинають кордон з Російською Федерацією або Республікою Білорусь

pamjatka.pdf

На підтримку українських лікарів!
Держпродспоживслужба інформує!
До уваги громадян! Контакти сімейних лікарів!

Важливо!
Актуально!
 
Захистимо Україну разом!

 

ГЕРОЇ  НЕ  ВМИРАЮТЬ!

 

До відома громадськості!

 Інформаційно-навчальні ролики «Знай своє право на землю»

http://ww2.if.gov.ua/data/upload/public_embed/dolynska/ua/2814/pravo-na-zemlyu.jpg

 

 

Долинщина запрошує!

ОФІЦІЙНІ САЙТИ

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Веб-портал органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області