16 Квітень 2021
Пошук
Розширений пошук

Реєстрація

Логін
Пароль
Увійти
Реєстрація

КОРИСНІ ЛІНКИ

Долинська районна рада

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/v_maks.jpg 

Долинська міська рада

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/dolyna.jpg 

Долинська центральна районна бібліотека  

LibLOGO 

Долинська центральна районна лікарня

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/101.jpg

 

Долинський будинок дитячої та юнацької творчості

http://ww2.gov.if.ua/data/upload/content/dolynska/ua/active_poll/f2.jpg

 

 

 

 

Державна підтримка енергозбереження

  

 

 

 

 

 

 

Створюйте ОСББ та долучайтеся до державної програми з енергоефективності! (відеоролик)

 

 

 

 

 

 

Допомога внутрішньо переміщеним особам та постраждалим, які опинились у складних життєвих обставинах


. На головну / Територіальні органи виконавчої влади / Долинський міськрайонний відділ ДУ "Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України"

Кишкова паличка у воді

      Багато бактерій можуть уявляти небезпеку для людини, і в деяких ситуаціях провокувати розвиток різних патологічних станів. Одним з таких мікроорганізмів є і кишкова паличка. Деякі різновиди такої частки можуть потрапляти в навколишнє середовище, призводячи до бактеріального забруднення. Так найчастіше кишкова паличка виявляється у воді, розповім які можуть бути причини такого зараження і що робити, щоб знизити небезпеку даної бактерії для організму людини.

      Звідки у воду потрапляє кишкова паличка, причини її появи у ній які?      Небезпечна кишкова паличка може проникнути у водойми самими різними способами. Іноді таке зараження відбувається в результаті скидання фекальних вод з застарілих каналізаційних конструкцій. Також попадання кишкової палички у водойму можна пояснити використанням для масового купання тієї водойми, яка є для купальщиків паралельно ще і місцем для утилізації харчових відходів. Іноді зараження відбувається, якщо водойма активно застосовується для водопою особин великої рогатої худоби. 

      Суттєве збільшення кількості кишкової палички зазвичай спостерігається в теплу пору року, в період купального сезону. Якщо виникає підвищення температури ураженої води, бактерії починають розмножуватися особливо активно, і неконтрольовано зростають. 

       Як визначити забруднення води?

     На жаль, візуально визначити зараження водойми кишковою паличкою практично неможливо, за винятком випадків особливо сильного забруднення.  Якщо з водойми доноситься специфічний гнойовий запах, така водойма, швидше за все, застосовується в якості водопою для малої та великої рогатої худоби. Також насторожити повинен запах фекалій, наявність екскрементів людей або тварин на березі чи у воді. Небезпечною ознакою зараженої водойми є ще й характерне забарвлення води – вона має жовтувато-коричневий відтінок.        Але варто враховувати і той факт, що далеко не у всіх випадках ураження води, вона дає про себе знати настільки явно. Навпаки, найчастіше за зовнішніми ознаками неможливо зробити висновки щодо безпеки того або іншого водоймища. 

      Кишкова паличка у воді зазвичай виявляється  під час проведення лабораторних досліджень. 

      Також потрібно пам'ятати про те, що така бактерія цілком може проникнути і в водопровідну систему. У цьому випадку користувачі зовсім не можуть визначити її наявність. 

      Патогенні різновиди кишкової палички, потрапивши в людський організм, можуть провокувати розвиток різних патологічних станів. Так вони можуть викликати кишкову інфекцію, яка дає про себе знати гострою формою діареї. У цьому випадку у пацієнта цілком може виникнути гемолітико-уремічний синдром, що стає причиною ураження нирок.

      Також кишкова паличка може потрапити в сечостатеву систему і викликати розвиток гострого циститу, вульвовагініту або уретриту.

     Всі перераховані патологічні стани вимагають особливо уважного до себе ставлення й правильної терапії під наглядом лікаря і часто з використанням антибіотиків. 
     У воду потрапила кишкова паличка - що робити з нею?

     Вода, в якій була виявлена кишкова паличка, цілком може стати придатною до споживання. На сьогоднішній день відомо кілька методів очищення такої рідини.     Як очистити воду від кишкової палички?

    Так хімічні способи дезінфекції передбачають додавання у воду певних елементів, здатних придушувати життєдіяльність бактерій. Впоратися з кишковою паличкою здатні формалін і креолін, хлорне вапно і фенол, а також їдкий натр, сулема та інші.

    Усунути таку бактерію можуть допомогти і фізичні методи, серед яких термічна обробка (іншими словами кип'ятіння), вплив ультрафіолетом, а також ультразвуком.     Крім того для усунення кишкової палички можуть використовуватися методики, які пов'язані з дією на воду електричної енергії. До таких впливів варто віднести електроліз, а також обробку іонами срібла.     Як захистити себе та близьких від кишкової палички?

   Якщо кишкова паличка потрапляє у воду, то вона зазвичай передається під час купання у відкритих заражених водоймах. У цьому випадку небезпеку становить заковтування води. 

    Крім того небезпечно і використання такої рідини для поливу, для водопою тварин і обробки продуктів харчування.

  Тому для захисту себе і сім'ї від кишкової палички потрібно купатися виключно в перевірених водоймах. М'ясо і рибу потрібно обов'язково добре проварювати або прожарювати при температурі не менше сімдесяти градусів. Всі овочі і фрукти необхідно ретельно промивати перед споживанням у свіжому вигляді і перед приготуванням.

   Оброблення м'яса та різання овочів необхідно здійснювати виключно з використанням окремої посуду і ножів. Така кухонна начиння потребує ретельної обробці із застосуванням мила і гарячої води.

    Крім усього іншого, потрібно особливо ретельно відслідковувати якість води, що використовується для безпосереднього споживання і для приготування їжі. Краще всього використовувати кип'ячену воду або очищену воду, яка продається в спеціальних бутлях.

   Наявність кишкової палички в водоймах о контролюється працівниками лабораторних центрів МОЗ України . Якщо ж ви почули про фіксацію бактерії в найближчому водоймищі і хочете попередити своє зараження, то просто прокип'ятіть воду пару хвилинок. Кишкова паличка у питній воді загине. Ви досягнете свого. Тим більше зробити це зовсім не складно.

 

Недостатність йоду в організмі людини

 

Йод відноситься до мікроелементів та є складовою частиною молекул гормона щитовидної залози (тироксина і трийодтироніна). Важливість цього мікроелементу в тому, що він відповідає за регуляцію роботи кожного органу людини.     Кожна система в нашому організмі відчуває на собі  вплив цього гормону: йод необхідний  для імунної системи людини, для нормалізації роботи мозку, він впливає на репродиктивну функцію і забезпечує захист від дії радіації.

 Особливо важливий  він  для вагітних жінок, оскільки впливає на формування розумових здібностей та нервову систему плоду. При недостатності  йоду в організмі, у першу чергу вражається щитовидна залоза.Першими ознаками дефіциту йоду в організмі людини є – слабкість, зміна настрою, порушення сну, зниження розумових здібностей, уваги та пам'яті. У школярів,  при недостатності йоду в організмі, відмічається стрімке зниження показників розумового розвитку.

Добова потреба  йоду для організму людини складає 100-200 мкг на добу, відповідно до віку( наприклад, дитині шкільного  віку необхідно 120 мкг йода, а дорослій людині – не менше  150 мкг).

Відповідно до  постанови  Кабінету Міністрів України  від 28.10.1997 №1171 «Про заходи щодо профілактики захворювань, визваних  недостаністю йоду в організмі людини», передбачено виробництво йодованої солі. Йодована сіль, найбільш доступна населенню, використовується в незначних дозах, але в постійній достатній кількості, не змінює  смак страв.Таким чином, йодована сіль є ідеальним засобом для забезпечення населення фізіологічною нормою такого мікроелементу, як йод. Крім того,  йод, що міститься в солі, зв'язаний з сполуками калію, знаходиться в стабільному стані, на відміну, наприклад від йодованої води,  де йод, під дією прямих сонячних променів, розпадається впродовж 4-х годин.    Сіль не викликає  передозування  ворганізмі йоду, так як в дозі, яка приймається людиною за добу, міститься 200 мг йоду, а пересоленуїжу  ніхто  їсти не буде. Щоденне вживання до 1 мг (1000 мкг) йоду - є повністю безпечним.

 Йодування солі, забезпечує щоденне вживання 150-300 мкг йоду. Щоденне вживання 10г солі, яка  містить  50 мкг/г йода, може максимально добавити всього 500 мкг йоду. В такому разі, можливість перевищення рекомодованого рівня в 1мг йода в день, невелика.

 

 Харчування і ми

 

     Досить влучно і правильно сказано, коли говорять «Ти те- що Ти їш». Адже харчування має велике значення в житті людини.

     Для нормального перебігу всіх  фізіологічних процесів організму людини, необхідне  хороше, повноцінне харчування,яке дасть людському організму людини, допомогу  для нормальної роботи всіх органів та процесів життєдайності людини.

     В наш час, в час поширення різноманітних  вірусних захворювань  режим та якість раціону  має велике значення, а недотримання їх, неповноцінне харчування  спричиняє велику кількість смертей.

     Забезпечення організму людини поживними речовинами, збалансованим  харчуванням, коли співвідношення поживних речовин має бути достатнім для функціонування організму – дуже важливе.

     Існує декілька принципів правильного харчування:

     Частота - це   часте  вживання їжі, але маленькими кількостями. У першій половині дня слід зїдати більшу частину денного раціону.

     Різноманість - де людині потрібна велика кількість органічних та мінеральних речовин,які обов’язково мають бути присутні в їжі.

     Енергитичний баланс - це деякі люди не їдять після 18 години.

     Сніданок -  обов’язковий! Простий сніданок -  краще ніж вишукана кулінарія. Бажано харчуватися за графіком.

      Неможна їсти на швидку руку. Не переїдати. Не можна пити напої або воду під-час приймання їжі. Тільки пити певну кількість простої чистої води, між прийомами їжі,яку пити треба небагато,але часто.

      Перед кожним  прийомом їжі вживайте свіжий овочевий або фруктовий  салат; свіжо вижатий сік. Можна вживати лише їх.

      Шкідливо заправляти салати  майонезом та різними заправками та соусами.

      Коли людина не харчується збалансовано, відчуваються певні стрибки у свідомості людини, про те що хочеться  чогось солодкого чи жирного. Це відчуття  чи імпульси  які посилає мозок людини  дуже небезпечне .

     Важливо звернути увагу на крупи та овочі,які можна споживати в обробленому вигляді.

     Доведеться нам відмовитися від гамбургерів , хот-догів та жирної їжі, хоча це зможе не кожен.

    Любителям солодкого - не зловживати ним.

    Необхідно подбати про густі супи, що розбавляє раціон. Мова йде про натуральні продукти,без синтетичних добавок,рафінованих продуктів,бажано без посиленої термічної обробки продукту.

     Багато людей відмовляються їсти м'ясо,думають що можна замінити їх сосисками (продукти куди добавляють консерванти), та інше . Насправді це не так.  В мясі, рибі, кисломолочних продуктах,яйцях… є якісний білок необхідний для утворення гемоглобіну,імунних клітин,клітин крові,тканин всього тіла.

      З увагою та насторогою необхідно віднестися до  рафінованих  продуктів з високим вмістом шкідливих жирів  та надмірною кількістю цукру або цукрозамінників.

     На карантині можна їсти все,що подарувала природа. Важливо в раціоні поєднувати велику кількість вітамінів, також мінерали  та правильні білки, жири та складні вуглеводи.

     Велику увагу треба надати вітамінам. Слово « вітамін» походить від латинського слова «життя». Це біологічно-активна речовина великою кількість входить у склад  ферментів   їжі рослинного та тваринного походження, фруктів та овочів,які обов’язково повинні бути присутні  у Вашому раціоні.

     Більшість з них не відкладається про запас і не синтезується в організмі. Тому дуже важливо  постійно вживати продукти що містять вітаміни.

      Зараз чудова пора, пора збору плодів. Тому не гайте часу.  Морква, диня, яблуко,буряк і так далі, це поживні продукти харчування з великим вмістом харчових волокон та вітамінів ,які нададуть цінну користь нашому організму. Недолік їх може послабляти функції та роботу людського організму.

     Ризик розвитку раку можна знизити більше ніж в 2 рази просто регулюючи свій рівень вітаміну Д.

     Перше правило просте, що може захистити себе від розвитку раку , це їсти побільше овочів , фруктів та натуральної їжі.Вітамін Д регулює правильний обмін кальцію в організмі. Разом з іншими вітамінами А і С ця речовина попереджує виникнення простудних захворювань.

     Особливо відомим із вітамінів є вітамін С (аскорбінова кислота). Вітамін С міститься в капусті,помідорах, цибулі, апельсинах,журавлині ,часнику та багато інших плодах. А найбільше вітаміну С міститься в плодах шипшини, лимоні,та чорній смородині. Він необхідний для синтезу білків та утворення органічної речовини кісток, підвищує імунітет . Якщо тривалий час організм не отримує вітаміну С, то розвивається ряд різноманітних захворювань(цинга) Добова потреба вітаміну С  становить 75-100мг.

      Від нестачі вітаміну А – порушується зір, знижується імунітет , волосся тьмяніє, шкіра стає сухою. У дітей порушується ріст, формування зубів та кісток. Вітамін А міститься в морській рибі, курячому жовтку, маслі, різних сортах моркви. Цибулі, салаті, гарбузах.

       Хочу ще раз наголосити за цілющу користь, лікувальні властивості фреш – соків. Які можна приймати  в різні моменти приймання їжі (до і після)  в різних кількостях.

      ОТОЖ!! БУДЬТЕ ЗДОРОВЕНЬКІ!!!!

 

 

Гриби - дарунок лісу, чи смертельна небезпека?

 

Щороку в нашій області реєструються  випадки грибних отруєнь. Що ж призводить до біди? Зупинимось на основних причинах отруєнь:

1. Найчастіше отруєння людей дикорослими грибами пов'язані із вживанням пластинчатих отруйних грибів, зокрема, блідої поганки. Отрута цього виду грибів наскільки небезпечна, що одне плодове тіло може призвести до смерті декількох людей.

   Незважаючи на постійне інформування населення про те, як розпізнати бліду поганку, продовжують фіксуватись випадки помилкового її вживання. Це пов'язано з тим, що, по-перше, „бліда поганка" назва умовна, бо об'єднує зелену, жовту, білу поганки (кожна з них має свої зовнішні відмінності), по друге, поганка може змінювати свої характерні особливості в залежності від умов навколишнього середовища, кліматичних особливостей. В залежності від цих факторів її легко можна сплутати із печерицями польовими, деякими видами сироїжок, зеленушками.

2. Зробити помилку можуть навіть досвідчені люди, якщо збирають дуже молоді плодові тіла, коли ще не проявилися морфологічні ознаки. Наприклад, збирають сироїжки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Тоді її можна помилково зірвати.

3. Слід також наголосити, що багато їстівних грибів має своїх отруйних двійників. Наприклад, печериці їстівні мають отруйних родичів печерицю жовтошкіру, печерицю темно лускувату, маслюки звичайні – маслюків несправжніх. Гриби - парасольки, збором яких останнім часом захопились багато людей можна сплутати із такими отруйними видами: гриб парасолька цегляно-сіро-червоний, гриб парасолька коричнево-вишневий. До речі, характер дії на організм отруйних видів грибів – парасольок такий же, як і в блідої поганки.

4. Не можна виключити і отруєння людей їстівними грибами. Із-за властивості накопичувати в собі всі чинники екологічного неблагополуччя, вони стають небезпечними для здоров'я. Дані лабораторних досліджень, проведених санепідслужбою в минулих роках вказують на значне забруднення дикорослих грибів, зібраних на території області, важкими металами: ртуть, миш'як, свинець.

5. В зв'язку із рядом біологічних особливостей (наявність хітинової оболонки) гриби є важкою їжею для дітей, людей похилого віку, що може спровокувати порушення роботи шлунково-кишкового тракту.6. Отруєння можливі при їх неправильній, несвоєчасній кулінарній обробці. Неправильне приготування деяких грибів, які вважаються умовно-їстівними, часто є одним із важких етіологічних факторів грибних отруєнь. Багато потерпілих стверджує, що варили гриби довго. Однак, важливо не тривале варіння, а декілька разів зливати відвар, бо він є найнебезпечнішим.
7. Отруєння виникають при вживанні старих, перезрілих грибів, які є добрим живильним середовищем для патогенних мікроорганізмів.8. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини. Отже під час посухи гибів краще не їсти взагалі.

     Серед населення існують хибні твердження і невірні думки про способи визначення придатності грибів до споживання, деякі з них приведені нижче:• Одні вважають, наприклад, що отруйні гриби мають неприємний запах, смак. Але запах та смак смертельно отруйного гриба блідої поганки або червоного мухомора не має ніяких неприємних особливостей, а навпаки, запах блідої поганки нагадує запах звичайної печериці.
• Інші твердять, що в молодому віці всі гриби їстівні. Насправді, бліда поганка однаково отруйна як в молодому, так і в зрілому віці.

• Деякі гадають, що комахи та слимаки не їдять отруйних грибів. Це також абсолютно невірна думка, оскільки вони нарівні з їстівними грибами, їдять і сильно отруйні гриби. Грибами живлять багато видів комах, які одночасно є розповсюджувачами грибних спор.

• Не допоможуть у визначенні отруйності грибів ні срібна ложка, ні головка цибулі або часнику. Насправді побуріння цибулі або часнику можуть викликати як отруйні, так і їстівні гриби в залежності від вмісту в них ферменту тирозинази. Потемніння срібних предметів залежить від хімічної дії на срібло ряду амінокислот.

    Отже, засобів гарантувати безпеку зібраних вами грибів не існує.

УВАГА! ГРИБИ НЕМОЖНА ЇСТИ дітям; людям похилого віку; хворим на захворювання шлунково-кишкового тракту; вагітним та матерям, які годують дітей молоком.

Перша медична допомога при отруєннях дикорослими грибами:

• Потерпілого слід госпіталізувати або викликати лікаря додому. Важливо - не втратити так званий „Золотий час", тобто, проміжок часу від появи перших ознак захворювання до моменту надання першої медичної допомоги. Хочу наголосити, що для багатьох потерпілих втрата цього часу виявилася фатальною.

• До приходу медичних працівників хворому щоб видалити токсини слід негайно потрібно неодноразово промити шлунок. Для цього потерпілому треба дати велику кількість води кімнатної температури, до якої попередньо додають сіль або марганцівку, викликати штучну блювоту. Після промивання шлунку хворого необхідно напоїти холодним чаєм, злегка підсоленою водою. Для повного очищення кишечнику застосовують клізму.

• Хворий до госпіталізації повинен дотримуватись постільного режиму, щоб не прискорився кровообіг. Категорично протипоказані алкогольні напої, які прискорюють всмоктування отрути.

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Основною причиною смертельних випадків є запізніле звернення людей за медичною допомогою.

Декілька порад і застережень тим, хто все ще намагається ризикувати власним здоров'ям:

- Найкраще відмовитись від споживання дикорослих грибів, як продукту взагалі. Особливо небезпечні пластинчаті гриби (серед грибів, які спричинили отруєння в області на протязі останніх років 60% становлять саме пластинчасті гриби (потерпілі стверджували, що вживали гриби, схожі на печериці, зеленушки, сироїжки, тощо);

-стережітьсязбиратистарі, перезрілі або дуже молоді гриби, у яких ще не чітко виражені морфологічні властивості;

- не порівнюйте зібрані гриби чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках - вони не завжди відповідають дійсності;

- не дозволяйте збирати гриби дітям;

- не вживайте гриби під час споживання алкогольних напоїв, це прискорює процеси всмоктування отрути;

- не збирайте дикорослі гриби на узбіччях автомобільних та залізничних доріг, на місцях тваринницьких ферм, поблизу сміттєзвалищ, складів отрутохімікатів та в інших небезпечних місцях;

-  не купуйте гриби з рук, у приватних осіб в місцях стихійної торгівлі, адже відро привабливих на перший погляд грибів може коштувати вам життя;
- пам'ятайте, що навіть після проведення лікування, у багатьох потерпілих повного видужання та відновлення здоров'я не настає: наслідки грибних отруєнь спричиняють у потерпілих розвиток хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, особливо, токсичного гепатиту, цирозу печінки, захворювань нирок, нервової системи тощо.

    Єдиний шлях запобігання грибних отруєнь – відмова від вживання в їжу дикорослих грибів.

    Якщо все ж таки дуже полюбляєте грибні страви, вживайте гриби, вирощені в промислових умовах, наприклад, шампіньйони.

 

 

Осінні продукти, які  зміцнюють імунітет

     В осінній час у людини стає менше вітамінів через зниження корисних продуктів. Дітей така особливість стосується більше, тому як такий організм вимогливіший до елементів. Тому лікарі –гігієністи рекомендують  найкраще осіннє харчування для дітей.

     Правильно буде їсти продукти з вітаміном D. Це підвищить імунну роботу людини і підвищить роботу опорно-рухового апарату людини. Влітку можна отримати вітамін D безпосередньо від сонця. Але восени діти збираються в школах і садках і менше рухаються. Тому бажано включити в раціон дитини риб’ячий жир і молочні продукти.

    Риб’ячий жир допомагає в профілактиці кісткової системи. Амінокислоти зміцнюють кістки і покращують роботу м’язів. Також риб’ячий жир допомагає виробляти серотонін і дофамін, відомі як «гормони радості». Все це значно зміцнює імунітет.

     Користь молочних продуктів полягає в поліпшенні роботи серця і нервової системи. Така їжа містить калій, який допомагає роботі серця і надає тонізуючий ефект. Біфідобактерії борються з алергією і покращують травлення. А вміст натурального білка допоможе зміцнити імунітет, не даючи заразитися респіраторними захворюваннями. Саме тому у застуди немає шансів.

      Варто розуміти, що нестача вітаміну D посилює агресивність. До такого висновку прийшли вчені після дослідження анкет матерів, де описувалися особливості харчування і поведінки дітей. Дослідники з’ясували, що нестача вітаміну D призводить до розвитку шизофренії та депресії, ознаки яких проявляться лише в підлітковому віці. Тому важливо стежити за харчуванням з дитинства.

      Однак, перед збільшенням споживання вітаміну варто проконсультуватися з лікарем. Невеликий відсоток людей погано засвоює молочні продукти. А надмірний вміст вітаміну D в організмі призводить до розвитку раку. Самолікуванням займатися не варто.

 

Вода-джерело здоров’я

   Зазвичай, коли ми п’ємо воду, то не думаємо про її хімічний склад, про те, як вода впливає на наше з вами здоров’я. Максимум, що ми можемо подумати, очищена вода чи ні, відчути з запахом вона чи без запаху, побачити - прозора вона чи мутна. Питна вода – це харчовий продукт, вироблений системою водопостачання для щоденного споживання. У зв'язку з цим до неї ставлять достатньо високі вимоги відносно її безпеки і якості для здоров'я людини.

   Виконувати свою гігієнічну роль вода може лише тоді, коли вона якісна щодо органолептичних, хімічних та бактеріологічних властивостей. В іншому разі – неякісна, або забруднена вода може спричинити низку інфекційних хворіб: вірусний гепатит, черевний тиф, холеру, дизентерію, гельмінтози, тощо

    Згідно з Державним стандартом, питна вода має відповідати таким гігієнічним вимогам:

• бути безпечною в епідемічному відношенні — не містити патогенних збудників, яєць та личинок гельмінтів, тощо;

• мати нешкідливий хімічний склад — не містити токсичних, радіоактивних речовин та залишків солей, здатних негативно впливати на здоров'я людей;

• мати цілющі органолептичні властивості — комфортну температуру, бути прозорою, не мати кольору, запаху та стороннього присмаку.

   Особливу увагу хочемо звернути на колодязну воду колективних та приватних криниць, тому що не завжди джерельна, колодязна вода, оспівана в музиці і літературі, на практиці виявляється кришталево чистою.

  Забруднити питну воду можуть і весняні паводки, дощі, розставання снігу, грунтові стічні води, і різні агрохімікати, які безконтрольно використовуються в сільському господарстві.

    Вода з високим рівнем нітратів небезпечна, особливо для малюків віком до трьох років, від якої при приготуванні сумішей для дитячого харчування може бути отруєння нітратами та виникати захворювання «метгемоглобінемія».

   Також, хочемо повідомити, що Долинська міськрайонна філія Державної Установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводить лабораторні дослідження питної води (водопровідної, з колодязів та каптажів джерел, фасованої,) щодо визначення показників безпечності і якості води.

   Чекаємо на Вас, ми раді Вам допомогти.

 

Безпека в перукарнях і салонах краси

    Сьогодні салони краси та перукарні надають і чоловікам, і жінкам десятки послуг, які повинні бути не тільки високої якості, але і безпечні для здоров'я.

Безроздільно довіряти усьому, на чому висить вивіска «Салон краси», на жаль, не можна. Причина, з якої варто поговорити про безпеку, ясна: всі манікюрні та педікюрні кабінети потенційно є зонами ризику: грибки, бородавки, стафілококові інфекції, гепатити та ВІЛ - ось стислий список інфекцій.

    У манікюрному кабінеті, де тепло і волого, підвищується ризик зараження грибковими захворюваннями. Якщо нігтьова пластинка цілісна, то малоймовірно, щоб грибок туди потрапив, але будь-яке механічне пошкодження нігтьової пластинки або шкіри - це фактор ризику.

    Стафілокок – це одна з найнебезпечніших інфекцій. Зараження стафілококом відбувається через порушення цілісності шкірного покриву і має наступні наслідки - гнійники, менінгіт, запалення легенів, сепсис.

    Бородавки не так небезпечні, але вносять у життя почуття незручності. Бородавки - це вірусне захворювання, вірус може проникати через ранки, садна і подряпини, а в манікюрному кабінеті причиною зараження може стати недостатньо ретельно оброблений інструмент.

   І мабуть, найстрашніше, що через травми шкіри в організм можуть проникнути такі інфекції, як гепатит B і C, сифіліс, ВІЛ.

  А неприємні випадки відбуваються, при чому в салонах різної цінової категорії і по всьому світу. В Україні питання безпеки ще більш актуальне, тому що з усіх видів манікюру і педикюру, які існують на ринку, найпопулярнішими все ж такі є обрізні. Справа тут в нашій традиції - культура доглядати за руками прийшла до нас зі Сходу, а там був поширений саме обрізний манікюр. Але зрізання кутикули саме по собі небезпечно: кутикула - природний бар'єр, який оберігає ніготь від інфекції, а процедура припускає, що цей бар'єр буде порушений.

     Інструменти багаторазового застосування, які задіяні при проведенні маніпуляцій (всі види щипців для нігтів і шкіри, бори і фрези для обробки мозолів, загрубілої шкіри, нігтьової виїмки, алмазні шліфувальні камені, ножиці, кусачки, манікюрний інструмент, призначений для обробки шкіри навколо нігтів і їх внутрішньої поверхні), це потенційно небезпечний фактор передачі, тому що інфікуюча доза дуже мала, а час знаходження на предметах побуту великий.

   Теж стосується і перукарського інструменту, який не тільки чиститься, але й дезінфікується. Наприклад, всім відомо, що майстер манікюру для роботи повинен мати мінімум 2-3 комплекти інструментів. Але чомусь завжди забувається про те, що і перукар повинен мати таку ж кількість робочого інструменту. Справжньою знахідкою є використання одноразових інструментів: пилок для нігтів, одноразового білизни і серветок тощо. Біда тільки в тому, що якість одноразових інструментів все-таки відстає від справжнього інструмента.

Підводячи підсумки, можна скласти короткий перелік питань, про які необхідно пам'ятати при відвідуванні салонів краси:

 - коли вибираєте салон, обов’язково зверніть увагу на манікюрний кабінет: він повинен бути чистим, як операційний кабінет.

- подивіться, як виглядає майстер - адже цій людині ви довіряєте не тільки красу, але і своє здоров'я. В ідеалі в зовнішньому вигляді майстра повинні поєднуватися доглянутість працівника салону краси і стерильність медичної сестри.

- перед обслуговуванням кожного відвідувача перукар, спеціаліст з манікюру, педикюру повинен вимити руки з милом, а також провести візуальний огляд волосся, нігтів, ділянок шкірного покриву. Забороняється обслуговування клієнтів з відкритими ранами і мікротравмами; зі змінами шкірного покриву, нігтів і волосся.

- якщо майстер замість проведення повноцінної обробки протирає інструменти спиртом - йдіть відразу.

- не соромтеся, попросіть показати і розповісти, як відбувається обробка інструменту, з'ясуйте, як зберігаються вже оброблені інструменти.

 - для роботи з кожним клієнтом майстер повинен використовувати стерильний інструментарій та чисту білизну. Після обслуговування кожного клієнта повинна проводитися дезінфекція відпрацьованого інструментарію.

 - використані серветки та інструменти повинні бути прибрані до того, як ви сядете до майстра, а робочий стіл, ванночка для рук, ванна для педикюру повинні бути вимиті до вашого приходу.

- одноразові інструменти повинні бути використані тільки один раз - для вас.

 - якщо ви бачите якусь пляму на серветці, попросіть її замінити.

- питайте про все, що вам цікаво, і про все, що викликає у вас сумнів.

      І будьте здорові!

 

 

 

Обережно - в ранніх овочах можуть бути нітрати!

  Загроза від ранньої зелені та овочів полягає в тому, що вони вирощені в тепличних умовах та мають надмірну кількість нітратів. Для швидшого росту і дозрівання їх підживлюють мінеральними добривами, зокрема зі вмістом нітратів.

  На вміст нітратів в овочах, які вирощують в умовах захищеного ґрунту, впливає освітлення і температура. У теплицях при вирощуванні овочів в умовах довгого дня вміст нітратів був значно менший. При короткому дні нітратів накопичується більше, особливо в умовах високих температур.

  Аби ранні овочі не принесли шкоду, слід дотримуватись певних правил при їхній купівлі, зберіганні та споживанні, а саме:

  1) купуйте овочі та зелень у супермаркетах та на великих базарах. Роботу супермаркетів перевіряє Держпродспоживслужба, а до складу великих ринків входить акредитована лабораторія;

  2) відмовтесь від овочів з пошкодженнями, тому що в таких овочах внаслідок пошкодження зростає кількість біохімічних процесів з утворенням нітратів;

  3) накопичення нітратів відбувається і при тривалому зберіганні. В ідеалі від моменту збору овочів-зелені до моменту використання покупцем повинно пройти не більше трьох діб (при зберіганні у вакуумній упаковці — 5 днів). Якщо термін використання не вказано, орієнтуйтесь на зовнішній вигляд — за три дні зів’яти огірок не зможе;

  4) овочі та зелень з надлишковим вмістом нітратів мають специфічний запах металу. Відсутність будь-якого аромату теж має насторожити. Це може свідчити про те, що вони росли на більших дозах добрив. Овочі повинні мати незначний специфічний аромат. Розмір овочів-зелені не повинен дуже відрізнятись від того, який вони мають у сезон. Зверніть увагу також і на колір. Він повинен бути рівномірним, хоча і не таким насиченим, як влітку;

  5) ретельно мийте кожен овоч під проточною водою. Замочуйте овочі та зелень перед споживанням у холодній воді: у двох водах по 15 хвилин — так можна зменшите концентрацію нітратів ще на 25 %. Після того як помиєте овочі та зелень, бажано обдати їх окропом;

  6) овочі по-різному накопичують нітрати. Зазвичай, їх найбільше у листі салату, буряках, кропі, петрушці, шпинаті, редисці та зеленій цибулі. На другому місці цвітна капуста, кабачки, ріпа, редька, білоголова капуста, хрін, морква та огірки. І зовсім мало — у брюсельській капусті, горосі, квасолі, солодкому перці, картоплі, помідорах і ріпчастій цибулі. У картоплі, огірків, кабачків та буряку потрібно зрізати верхню шкірку;

  7) допустимі норми нітратів в овочах та зелені (мг/кг): цибуля жовта — 80; цибуля зелена — 800, морква — 400, солодкий перець — 200, петрушка, кріп — 1 500, помідор тепличний — 300, капуста — 900, картопля — 250, буряк — 1 400, редька — 1 200, огірок тепличний — 400, кабачок — 400;

  8) не їжте ранні овочі натщесерце та не робіть страву з несезонних продуктів основним. Безпечна доза нітратів на добу — 5 мг на кг ваги людини;

  9) для приготування їжі не використовуйте алюмінієвий посуд;

  10) сік овочів та фруктів використовуйте одразу після приготування;

  11) нітрати і нітрити в харчах здатні нейтралізувати аскорбінова кислота та вітамін Е.

  Нітрати постійно є присутніми в організмі людини, і навіть якщо раціон повністю звільнити від нітратів, то сліди цих з'єднань все одно виявлятимуть. І в цьому немає нічого страшного. Небезпека виникає тоді, коли є надлишок цих речовин. У кишково-шлунковому тракті під впливом мікрофлори нітрати перетворюються на більш небезпечні — нітрити. Їх отруйна дія перевищує нітрати в 30 разів. Вони найбільш небезпечні для хворих на астму, емфізему та із захворюваннями серцево-судинної системи, бо збільшують кисневе голодування тканин.

  Якщо з’їсти овочі або зелень з надлишковим вмістом нітратів, то можуть виникнути симптоми гострого отруєння: нудота, блювання, діарея, зниження артеріального тиску, загальна слабкість тощо. Особливо небезпечними високі дози нітратів є для дітей.

  Пам’ятайте! Технологічна обробка рослинної продукції сприяє зменшенню в ній нітратів. Промивання та механічне очищення овочів знижує вміст нітратів на 3-10 %, вимочування — на 20-30 %, варіння — на 20-80 %, смаження — лише на 10 %, квашення, консервування та маринування — на 50-70%.

 

 

 

ОБЕРЕЖНО - РТУТЬ!

        Дуже часто люди в розпачі не знають куди звернутись і як діяти коли розбивається медичний градусник. Отож надаємо рекомендації

Як потрібно діяти при розлитті ртуті у приміщенні

Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:

-   виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку;

-   відчиніть навстіж всі вікна в приміщенні;

-   максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть двері;

-   захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов»язкою;

-   негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх в скляну банку з розчином ( 2г перганманату калію на 1 л води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання порохотягу для збирання ртуті забороняється.

Якщо ртуті розлито більше ніж у градуснику:

-   Зберігайте спокій, уникайте паніки;

-   виведіть з приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам похилого віку - вони підлягають евакуації в першу чергу;

-   захистіть органи дихання хоча б вологою серветкою;

-   відчиніть навстіж всі вікна; ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері.

 

Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується.

   З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

Максимально допустима концентрація парів ртуті для житлових, дошкільних, навчальних і робочих приміщень-0,0003 мг/м куб; для виробничих приміщень-0,0017 мг/м куб. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м куб. викликає гостре отруєння організму людини.

 Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 годин: спостерігається загальна слабкість, головний біль, підвищення температури; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам»яті і головний біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з»являється головний біль, апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках-ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть і божевілля.

     Якщо ви виявили або побачили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, негайно сповістіть про це місцеві органи  з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення або міліцію.

 

 

Щодо якості та безпечності питної води

Долинською міськрайонноюфілією ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» проводяться моніторингові дослідження якості та безпечності питної води, що подається населенню.

За 3 місяці 2020 року проведено відбір 19 проб питної води з розподільчої мережі централізованого водопроводу для дослідження по мікробіологічних та санітарно-хімічних показниках.

Згідно проведеного аналізу відмічається збільшення питомої ваги невідповідних проб водопровідної води за мікробіологічними показниками безпечності та якості води.

Питома вага невідповідних проб, які досліджувались становить 50% .

За результатами санітарно-хімічних досліджень питної водопровідної води відхилень від гігієнічних нормативів не встановлено.

Рекомендації населенню щодо проведення дезінфекції криниць та знезараження води питної  в криницях

    Сьогодні  багато громадян нашого району звертаються до нас за порадою як покращити  якість води в  своїх джерелах водопостачання ( шахтних криницях, свердловинах). Насправді  дійсно за останні 10-15 років якість води в наземних і підземних джерелах питного водопостачання  погіршилась,  зріс її рівень забруднення.  

     Вода - важлива потреба людини. Без їжі людина може прожити близько двох тижнів, без води-лише кілька днів. Та вода може бути одним із факторів передачі інфекційних захворювань, у першу чергу-кишкових інфекцій. Крім кишкових інфекцій, через питну воду можуть передаватися також захворювання  на туляремію, лептоспіроз, сибірську виразку та інші.           Знезараження питної води має важливе значення в загальному циклі очищення води та застосовується майже скрізь. Знезараження води - це останній бар»єр на шляху передачі інфекцій. Знезаражена вода є водою доброякісною та безпечною.

       Важливою умовою, що забезпечує якість води-є правильна експлуатація криниці. Після закінчення будівництва чи ремонту, при загрозі передачі інфекційних захворювань через воду, а також в випадках, коли водою з криниці довго не користувались, необхідно провести дезінфекцію криниці ( не плутати із знезараженням води в криниці).

    Для проведення дезінфекції криниці необхідно:

1. Відкачати воду з криниці.

2. Провести чистку дна від мулу, бруду, сміття та випадкових предметів

3. Стінки очистити механічним способом від забруднень, обростання та у разі необхідності провести ремонт.

4. Поверхню стінок зруба криниці зрошують, використовуючи при цьому розпилювачі, наприклад гідропульт. Обов»язковою  умовою дезінфекції є повне зволоження поверхні, що обробляється та час знезараження ( експозиція).

5. Чекають доки криниця наповниться водою до звичайного рівня, після чого дезінфікують підводну його частину об»ємним способом.

6. після внесення деззасобу в криницю закривають її на 2 години, не допускаючи забір води з неї.

7. По закінченні вказаного періоду відкачують воду із криниці до зникнення різкого запаху.

      Для проведення знезараження питної води в криниці необхідно розчинити відповідну кількість таблетованого  засобу у воді відповідно до інструкції по застосуванню дезінфікуючого засобу, враховуючи об»єм води в криниці.  Дезинфекційних засіб вносять безпосередньо в об»єм води, що знезаражується.  Воду в криниці добре перемішують протягом 15-20 хв жердинами, опусканням і підніманням відра на тросі. Потім криницю закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години. Надалі слід контролювати концентрацію активного  залишкового хлору та перевірити мікробіологічні показники безпечності та якості питної води.

   Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних речовин, не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно не викликає підозри щодо її безпечності, особливо, коли цю воду вживають протягом тривалого часу і не скаржаться на здоров'я. Та можливо, все-таки ризик є? 

    Бережіть себе і своє здоров'я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

 

 

Про епідемічну ситуацію з грипу та ГРВІ.

 

     Повідомляємо, що в  Україні 30 вересня 2019 року  до 26  січня 2020 року перехворіло 6,6% населення країни, госпіталізовано 74454 особи, із них 78,1 % - діти віком до 17 років, усього з 40 тижня 2019 року до 4 тижня 2020 року зареєстровано 13 летальних випадків. З початку епідемічного сезону проти грипу вакциновано 233448 осіб.

     Протягом 04 тижня 2020 року  в області на грип та ГРВІ захворіло 4458 осіб, в тому числі 3006 дітей до 17 років. Що становить 67,2%. Інтенсивний показник склав 324,3 на 100 тис. населення, проти 271,3 за 03 тиждень, ріст на 19,5% (нижче середнього багаторічного  показника на  49,6%, епідпорогу на 21,5) та зниження захворюваності 42,2% у порівнянні за аналогічний період минулого епідсезону. На звітному тижні темп приросту захворювання серед дітей ріст на 23,3%, серед дорослих – ріст на 12,4%.

     По Долинському районі за минулий тиждень захворіло 212 осіб з них 147 дітей до 17 років, що становить 69,3%. Всього госпіталізовано 39 осіб, з них 26 дітей.

     Показник захворюваності становить 306,4 на 100 тис., що є нижчим за обласний.

     Всього прищеплено від грипу 159 осіб з початку епідсезону (з 01.10.2019 року). За останні два дні збільшилася захворюваність серед школярів Долинського ОТГ, що зумовило призупинення навчання в школах №4 та №5

    Ще раз нагадуємо, що при перших проявах хвороби слід негайно звернутися до сімейного лікаря. Не займайтеся самолікуванням . Дотримуйтесь правил особистої гігієни.

 

Інформація про якість питної води

 

Якість питної води служить основою епідемічної безпеки і здоров’я населення. Доброякісна вода є показником високого санітарного благополуччя і життєвого рівня населення, забезпеченого централізованим водопостачанням.

ФахівцямиДолинської  міськрайонної  філії ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» впродовж 2019 року організовувались та проводилисьмоніторингові дослідження якості та безпечності питної води централізованого водопроводу , що подається населенню. Згідно проведеного аналізу за 12 місяців 2019 року відмічається зменшення питомої ваги невідповідних проб водопровідної води за показниками безпечності та якості у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року.

Питома вага невідповідних проб за мікробіологічними показниками становить 8.3%. Всього досліджено 108 проб води, із них 9 не відповідали вимогам.

За результатами санітарно-хімічних досліджень питної водопровідної води відхилень від гігієнічних нормативів не встановлено. Всього досліджено 60 проб питної води, у т.ч. на вміст пестицидів 59 проб.

 

Вміст нітратів у питній воді та їх вплив на організм людини

        Вода - найціннiший природний ресурс. Вона вiдiграє виняткову роль у процесах обмiну речовин, що становлять основу життя. 
Водою населення забезпечується від централізованих та децентралізованих джерел (криниці, каптажі).     

      Якість води у криниці визначається згідно Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10) та залежить від його місця розташування, стану прилеглої території, наявності поряд джерел забруднення, санітарно-технічного стану самого колодязя та здійснення заходів щодо належного його утримання. Невідповідність проб води вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за вмістом нітратів може свідчити про забруднення води органічними речовинами.

      Вплив нітратів на організм людини полягає у тому, що надходячи до травного каналу з водою, вони під впливом кишкової мікрофлори відновлюються в нітрити. Останні потрапляють у кров і блокують гемоглобін шляхом утворення метгемоглобіну, що не здатний вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його. Отже, що більше гемоглобіну перетворилося на метгемоглобін, то менша киснева ємкість крові.

     Якщо нітрати надходять в організм дорослих у надмірних, але не дуже високих дозах, концентрація метгемоглобіну збільшується незначно. Це майже не позначається на стані здоров'я, проте у хворих на анемію або серцево-судинні захворювання можуть посилитися прояви гіпоксії.

     Однак у немовлят та дітей, особливо першого року життя, спостерігається дефіцит ферментів, які перетворюють метгемоглобін, що призводить до його накопичення. Саме тому, що менша дитина, то тяжче перебігає хвороба. У разі накопичення метгемоглобіну знижується насичення артеріальної крові киснем, виникає кисневе голодування. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

     Підвищений вміст нітратів у воді сприяє підвищенню ризику щодо онкологічної захворюваності населення.

     Фахівцями Долинської міськрайонної  філії Державної установа «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» проводиться моніторинг якості води на вміст нітратів у воді криниць, вода  яких використовується для споживання дітьми віком до 3-х років.

    Так, за 12 місяців 2019 року  за санітарно-хімічними показниками досліджено  181 пробу  води з індивідуальних та 5 проб з громадських криниць населених пунктів району.

         За результатами лабораторних досліджень води відібраної з індивідуальних криниць концентрація нітратів перевищувала нормативний показник в  19 пробах (10%) з індивідуальних криниць  на територіях сіл  Гузіїв, Мала Тур»я,  Тисів Болехівської міської ради,  Старий Мізунь,  Оболоня, Кропивник,  Шевченкове,  Новошин, Пшеничник та м. Болехів.Власникам індивідуальних криниць були підготовлені та роздані відповідні рекомендації, інформовані сільські голови та завідувачі ФАПів.

       Для покращення якості води необхідно звернути увагу на можливі джерела забруднення розташовані саме на Вашій, прилеглій до колодязя території та усунути їх, при необхідності провести ремонт та очищення колодязя. Необхідно двічі на рік, у весняно-осінній період, проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі.

 

Шкідливий вплив поліетилену на людину

 

Всі знають, що пластик шкодить довкіллю. Але важливо розуміти, яку непоправну шкоду він завдає самій людині щодня! Поліетилен – скрізь. Різноманітні будівельні матеріали, труби, електрокабелі, іграшки, пакети та пляшки для продукції тощо. У поліетиленові упаковки загорнуті 90% харчової продукції із супермаркету! Але ж для кожного харчового продукту є свій рівень безпеки, який потрібно враховувати при виборі поліетилену. Є поліетилен, який призначений для зберігання харчової продукції, а є токсичний поліетилен, основне призначення якого - технічні цілі, скажімо в хімічній промисловості. Існує поліетилен, призначений для сміття. В ідеалі виробник повинен вказувати, для яких цілей його можна використовувати, і мати відповідний сертифікат. Перед тим, як видати сертифікат, продукція проходить перевірку, беруться аналізи, проби... Чи є гарантія, що всі норми в нашій країні дотримуються?
І навіть якщо так, то зверніть увагу на декілька швидких фактів про жахливий вплив будь-якого поліетилену на організм людини:
-  У виробництві поліетилену використовується свинець. Цей метал надзвичайно токсичний. Його скупчення в організмі викликає розвиток багатьох захворювань.

- Давно доведено, що зберігання їжі в поліетилені не приносить користі. Цю інформацію намагаються замовчувати, адже в цьому зацікавлені великі трансатлантичні компанії, які виробляють пакети та хочуть зберегти цей прибутковий бізнес.

- Продукти, що лежать в пакеті, швидше починають псуватися, розвивається пліснява. А при заморожуванні поліетилену, з нього виділяються токсини. Особливо небезпечно розігрівати напівфабрикати в упаковці: вчені довели, що під дією високої температури з пластику виділяється формальдегід, токсичний газ.
- З метою реклами на поліетилен наносяться логотипи фірм, їх роблять яскравими, помітними. В складі фарби часто є токсини, згубні для людини.

- Для з’єднання швів упаковки нерідко застосовують хімічний клей. Він також може згубно впливати на продукти, які потім вживає людина.
Здавалося б, вихід знайдено – це розпіарений біорозкладний пакет, але на жаль, все не так просто, як здається. Так, при виготовленні та виробництві біопакету витрачається менше нафти й нафтопродуктів, але витрачаються інші, не менш цінні, природні ресурси, корисні копалини, зерно тощо. Також біорозкладний пакет є одноразовим і має короткий життєвий цикл. При цьому він розкладається не в повному обсязі, і його залишкові компоненти мають властивість накопичуватися в природі та всередині живих організмів. При утилізації таких пакетів тільки мала частина дійсно перегниває до кінця, решта ж перетворюється на полімерний пил, ще більш шкідливий і згубний для навколишнього світу. Тобто в результаті біопластик після часткового розпаду поширюється навколо, потрапляє в ґрунт, воду, повітря і рослини, а звідти в організми тварин і людей.

Вихід один – просто заборонити виготовлення цієї шкідливої продукції, і багато країн вже встали на шлях боротьби з "вічним" сміттям, упаковкою і пакетами. Однак тут виникає інша проблема, адже багато людей залишаться в такому разі без роботи. Всі знають, що пластик шкодить довкіллю. Але важливо розуміти, яку непоправну шкоду він завдає самій людині щодня

 

Чисте повітря – здорові суглоби

Вчені вважають, що люди, які живуть у 50-ти метрах від міжміської чи головної автомобільної дороги, мають на 31% підвищений ризик розвитку ревматоїдного артриту. Їм і досі важко визначити генетичні фактори виникнення цієї недуги, тому вони звертають увагу на зовнішні чинники, особливо забруднення повітря вихлопними газами. Віддаленість на 200 метрів від автомобільної дороги з активним рухом демонструє значно меншу ймовірність виникнення системних аутоімунних захворювань. А для тих, хто живе просто біля дороги, такий ризик підвищується на 63%.

Загалом вчені вже знаходили підтвердження того, що забруднене повітря може бути причиною виникнення різних хвороб, але вперше з’явилися дані про зв’язок цього фактору і підвищеного ризику розвитку ревматоїдного артриту.

Фахівцями Долинської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський  обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» проводяться моніторинг впливу викидів автомобільним транспортом. За 6місяців 2020 року досліджено  156 проб атмосферного повітря, в т.ч. за вмістом азоту діоксиду 48проб, вуглецю оксиду 48 проб та пилу 48 проб на   маршрутних постах в житлових забудовах, а саме: автотрасах «Львів-Долина», «Долина –Хуст» (м. Долина), «Долина-Хуст» (смт.Вигода), «Долина-Івано-Франківськ». Встановлені концентрації забруднюючих речовин не перевищують гігієнічних нормативів.

 

Прості правила рятують життя або чим можна заразитися в воді?

Не вся вода однаково корисна. У річках і озерах разом з вами плавають мікроорганізми, які хочуть зробити вам боляче. Пора дізнатися, хто вони і як із ними не зустрітися.

В основному в воді ловлять найрізноманітніші кишкові інфекції та шкірні захворювання, які викликаються всіма можливими видами мікроорганізмів.  Літо - пік захворюваності такими інфекціями. Адже в пляжному піску мешкають найпростіші, патогенні гриби, гельмінти (глисти), різні бактерії. Ми знаємо, що «раніше всі купалися, і нічого не було». Якщо ви теж так думаєте, тільки подивіться на список сюрпризів, що чекають вас у воді.

Лямбліоз. Лямблії - це найпростіші мікроорганізми, яких навколо нас досить багато. У місцях, де в воду потрапляють фекалії і стічні води, їх ще більше. Чіпляються вони до нас, якщо випити зараженої води або ковтнути її під час купання. Відразу після запливу нічого не відбувається, перші ознаки з'являються через 1-2 тижні. Симптоми типові для всіх кишкових інфекцій: діарея, нудота, біль в животі. Небезпека - сильне зневоднення організму. Лікується антибіотиками і дієтою.

Криптоспоридіоз. Ще одне паразитарне захворювання з привітом від тварин і схожими симптомами: діареєю, болем у животі, лихоманкою. Виявляється через 2-10 днів після інфікування. Якщо імунітет не пригнічений ВІЛ-інфекцією або іншими хронічними захворюваннями, все пройде саме.

Ротавіруси. Хто одного разу хворів ротавірусом (він же кишковий грип), той ненавидить швидкі дієти. Діарея, блювота, висока температура і повна відсутність сил - ознаки інфекції, яку можна підхопити у воді. Від вірусу є щеплення, але немає специфічного лікування, значить, можна тільки терпіти і пом'якшувати симптоми.

Гепатити. Гепатити А і Е - це вірусні інфекції, які передаються через питну воду. В основному, звичайно, від них страждають жителі жарких країн, а й у нас на них хворіють.

Холера. Це особливо небезпечна інфекція і одна з глобальних світових проблем. Здається, що на холеру хворіють тільки в жарких країнах з низькою культурою санітарії, але насправді збудників холери регулярно знаходять і в інших країнах. Насправді холера в більшості випадків лікується швидко і легко, а її головна небезпека - зневоднення через сильну діарею.

Дизентерія, сальмонельоз, ешеріхиоз. Це різні захворювання з різними збудниками, але зі схожими в цілому симптомами: діареєю, болем у животі, нудотою і підвищенням температури. Невеликі відмінності між ними є, але вони не принципові. Головне, що всі ці хвороби небезпечні тим же, чим небезпечна холера: зневодненням і всіма його важкими наслідками. Лікуються вони теж по одній схемі: відновлення водного балансу, антибіотики і кишкові сорбенти.

Лептоспіроз. Небезпечна бактеріальна інфекція, яка передається від тварин, вражає печінку і нирки. Починається вона з головного болю, високої температури, болі в животі. Інші симптоми - червоні очі і жовтяниця. Закінчитися може дуже сумно. Бактерії потрапляють в кров через ранки і слизові оболонки.

Сверблячка купальника. Є такі паразити - шистосоми, які живуть в водоплавних птахів. Їх личинки називаються церкарії, і вони не проти причепитися до людини. Правда, паразитувати на нас вони не зможуть і загинуть, але алергічні реакції, свербіж і червоні плями доведеться лікувати у дерматолога.

Інші інфекції. Це не всі хвороби, які передаються через воду. У них важко зустріти черевний тиф або збудника трахоми (це захворювання, що вражає очі). Але в теплих краях вони є в чималих кількостях. Глистові інвазії рідко передаються при купанні, але в брудних водоймах є шанс підчепити і їх.

Міфи та страхи. Одна з найпоширеніших страшилок, в яку продовжують вірити багато, - шанс заразитися при купанні гонореєю, сифілісом, хламідіоз або іншими ІПСШ. Але це міф. Якщо просто плавати і не займатися у воді сексом, специфічними інфекціями не заразитися. Страх номер два - застудити собі що-небудь, наприклад нирки. У цього страху мало підстав. Температура тіла у нас підтримується зсередини, і якщо організм переохолоджується від літнього купання, то весь цілком. Переохолодження може стати додатковим фактором для розвитку захворювань, але точно не основним. Без супутньої патології це досить важко. Але переохолодження при купанні може бути однією з причин розвитку циститу.

Як купатися, щоб не захворіти

Всі описані вище жахи ще не означають, що в воду лізти взагалі не треба. Досить дотримуватися правил купання:

-          Місце для купання має бути чистим хоча б візуально, причому ще на березі. Стояча вода набагато небезпечніше проточної. Не заходьте у воду серед заростей болотних рослин, по коліно потопаючи в багні.

-          Якщо ви захочете скупатися в штучні водоймі, де вода оновлюється повільно (наприклад в ставку ) і в якому купається дуже багато людей, то краще знайдіть інше місце: занадто багато інфекцій передається від людини до людини при тісному контакті, коли навколо тепло і мокро. НЕ ковтайте воду, коли купаєтеся.

-          Пісок на пляжі не обробляється дезінфікуючими речовинами, тому на глибині в 5-6 сантиметрів є найбільш сприятливим середовищем для різних мікроорганізмів (переважно збудників грибкових інфекцій). Особливо небезпечний вологий пісок.Не варто будувати замки і закопуватися по голову в пісок, якщо на шкірі є ранки.

-          Після купання сходіть в душ, якщо він є на пляжі, а якщо його немає, вимийте руки, обличчя і ноги. Немає чистої води? Беріть з собою вологі серветки і рідкі антисептики в пляшечках. А душ приймете, коли доберетеся до нього. У будь-якому випадку зніміть вологі купальники і плавки, переодягніться в сухе, поки будете відпочивати між запливами.

Як зрозуміти, що купатися не можна

-           Коли побачите біля річки чи ставка контрольні ознаки - НЕ запливайте туди.

-          Знак «Купання заборонено». Раз заборонено, то нехай буде заборонено.

-          Зграя качок або гусей. Там, де постійно тусуються водоплавні птахи (особливо дикі), у воді живуть паразити.

-           Водопій. Місце водопою легко впізнати по хмарі слідів і залишків життєдіяльності тварин. Тут з високою ймовірністю можна отримати набір кишкових інфекцій.

-          Корчі, що стирчать з-під води. Раз щось стирчить з води, значить, щось є і в воді. Вважайте, що корчі - айсберги: під водою ховаються невидимі зарості. А це означає, що високий ризик поранитися, вдаритися або зачепитися одягом.

-           Звалища сміття. Стихійні звалища і стічні канави спускають у воду найрізноманітніше сміття, не тільки бактерій і паразитів. Надихатися токсичними випарами або поплавати в розчині невідомих хімічних сполук - погана ідея.

-          Пам'ятайте, що міські фонтани, в яких вода циркулює по замкнутій системі, з яких п'ють тварини і в яких миються бездомні, - це дуже, ДУЖЕ погане місце для купання.

         Бережіть себе та своє здоров'я. Купайтеся тільки в перевірених місцях!

 

 

Рекомендації для населення при збиранні та споживанні грибів

В Україні зустрічається близько 80 видів неїстівних шапинкових грибів. Приблизно 20 із них - особливо небезпечні для життя людини.

Для запобігання можливості отруєння грибами необхідно дотримуватись наступних порад:

1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.

2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне:

•         Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні; остерігайтеся пластинчатих грибів.

•         Грибів, які ви не знаєте або тих, що викликають найменший сумнів, не варто брати взагалі.

•         Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу переспілі, червиві, ослизлі гриби,  а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.

•         Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.

•         Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

 4. Не вживайте сирих грибів.

 5.Обов'язково піддавайте зібрані гриби ретельній термічній обробці.

Оскільки отруєння можуть виникати не тільки при вживанні отруйних грибів, необхідно пам'ятати, що при порушенні технології заготівлі, і їстівні гриби можуть становити небезпеку для здоров'я. . Їх украй важко повністю відмити від часточок ґрунту, у якому можуть знаходитися спори ботулізму. До того ж, у домашніх умовах неможливо досягти такої стерилізації, як на промисловому підприємстві. Тому вдома, тим більше на дачі, гриби краще сушити, варити, солити, маринувати, не закупорюючи банки герметичними кришками, адже збудник ботулізму розвивається тільки за відсутності кисню.

Варити гриби потрібно добре промитими не менш години на невеликому вогні, знімаючи піну і помішуючи. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим. Категорично забороняється зберігати в морозильнику (якщо він не обладнаний системою швидкої, глибокої заморозки) свіжі гриби довше 2-3 днів. Навіть у їстівних грибах згодом починають виділятися отруйні речовини, які не зникнуть при варінні і смаженні.

 6. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

 7.  Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

 8. Ніколи не застосовуйте „домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

      Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

- Негайно викликайте "швидку допомогу". До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.

- Навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи.

- Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

   Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

ШАНОВНІ  ГРОМАДЯНИ !

Внаслідок зливних дощів  можливе підтоплення Ваших помешкань,   об’єктів водопостачання, сільськогосподарських угідь, гноєсховищ, туалетів, сміттєзвалищ, інших потенційно небезпечних об’єктів. У зв’язку з цим можливе зростання  гострих кишкових інфекційних захворювань,  харчових отруєнь. Аби вберегтися від небезпечних наслідків рекомендуємо дотримуватись наступних правил.

- Не використовуйте для питних потреб воду з відкритих водойм, а також підтоплених або невідомих криниць, каптажів, інших джерел, які можуть бути забруднені хімічними речовинами, хвороботворними мікроорганізмами, зокрема збудниками туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів, яйця та личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб та ін. У випадку підтоплення, забруднення джерел водопостачання, звертайтесь до органів місцевого самоврядування щодо забезпечення Вас питною водою гарантованої якості з альтернативних джерел. Адже відповідно до статті 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити жителів міст та інших населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм. У випадку відсутності якісної води зі джерел водопостачання – вживайте бутильовану питну воду, мінеральні води, тощо.

- Не слід вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені, з пошкодженою обгорткою тощо. Для харчування використовуйте тільки продукти гарантованої якості. Обов’язково дотримуйтесь технології приготування страв, особливо щодо термічної обробки м’ясних, кулінарних виробів з м’яса, риби, яєць тощо. Не готуйте страви, особливо швидкопсувні, «із запасом», у разі повторного споживання обов’язково піддайте термічній обробці. Готові страви зберігайте без холоду не більше 2-х годин, не вживайте продукти та страви, термін придатності яких закінчився. При споживанні овочів та фруктів добре промийте їх питною водою та обдайте окропом. Дотримуйтесь правил особистої гігієни та слідкуйте щоб їх дотримувались діти.

- Після сходу води з ґрунту необхідно:

1.Провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, сміття тощо), перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;

2 Індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфекційним засобом призначеним для цього;
3. Колодязі звільнити від нанесеного бруду, очистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів, або інших засобів для дезінфекції;

4. Провести дератизацію в місцях можливого скупчення гризунів. У разі появи ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново звертайтесь за медичною допомогою, не займайтесь самолікуванням.

       Пам'ятайте, що зберегти здоров'я вам допоможуть прості, але дієві гігієнічні заходи!

 

Оздоровчий сезон розпочато

Літо – найкраща пора, щоб розпочати рішучі дії задля зміцнення здоров’я дитини. Діти та дорослі повинні розуміти цінність власного життя та здоров’я. Оздоровлення дітей в літній період – складова частина роботи оздоровчих закладів зі зміцнення та збереження фізичного та психічного здоров’я дітей.

Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме:

-          Максимальне перебування дітей на свіжому повітрі;

-          Відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку;

-          Достатню рухову активність.

Цієї чудової пори неможливо сидіти в чотирьох стінах. Дитина прагне повітря, сонця, прохолоди, води, що освіжає в спеку. Їй хочеться якомога більше гуляти серед чудової природи й активно рухатися – бігати, стрибати, лазити. Влітку , власне, і починається знайомство дітей із землею, повітрям і водою. Вся навчальна робота цієї благодатної пори року проводиться з хлопчиками та дівчатками надворі. Дітям можна дозволяти   ранкові пробіжки босоніж по травичці та веселе обливання водою – найкращий початок дня.

Теплої пори року одяг дитини має бут легкий і зручний. Найліпше з натуральних тканин, бо синтетичні тканини можуть викликати подразнення шкіри і , навіть, алергію. Панамка, кепка – обов’язковий атрибут літа. Найкраще мати головний убір з дашком, щоб сонце не сліпило очі.

Взуття має бути легке, в якому зручно бігати та стрибати. Найліпше – це сандалики, що мають упор для пальців і добре фіксуються на нозі ремінцем. Закриті туфлі на гумовій підошві, а тим паче кросівки з штучної шкіри, парять ноги, що для дитини дуже шкідливо . «Шльопки» легко спадають з ніг, а якщо дитина  дуже рухлива, можуть стати причиною вивиху.

Пам’ятайте: на сонці дитині спершу можна перебувати 5 хвилин (поступово тривалість перебування на сонці доводять до 15 хвилин). Найкраще  дітям  засмагати у напівзатінку, що його створюють листя дерев та кущів.

Купатись  можна, коли температура води перевищить +20 С.

Особлива увага в літній період приділяється і харчуванню дітей. Збагачується раціон дітей за рахунок свіжих овочів, фруктів, зелені.

Літній період особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого (повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо). Повітряні ванни приймаються при температурі повітря + 21 С до + 15 С до 30 хвилин влітку. Водні процедури (обливання, купання) очищують шкіру від бруду, поліпшують кровообіг у судинах.

Повітря лісів, садів або міських парків насичене особливими речовинами – фітонцидами, що збагачують кров киснем.

Сонце, повітря, вода – то все надійні засоби, котрі, як-то кажуть: «завжди під рукою».

В процесі загартування ними підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, тренується реакція на перепади температури.

Загартування поліпшує обмін речовин, позитивно позначається на роботі дихальної, серцево-судинної систем, підвищує м’язів тонус. Крім того, воно підвищує провідність у нервових клітинах, що, в свою чергу, сприяє поліпшенню умов для розвитку мислення.

Оздоровлений та загартований організм легше переносить фізичні і розумові навантаження.

Рекомендації населенню щодо збереження здоров’я в умовах літньої спеки

У зв’язку зі спекотними погодними умовами лікарі-гігієністи Долинської міськрайонної філії ДУ « Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України»  рекомендують для послаблення несприятливої дії високої температури в житлових та громадських будинках, офісних приміщеннях здійснення таких заходів:

-          застосування сонцезахисних пристроїв на вікнах (жалюзі, штори білих тонів);

-          застосування вікон з тонованим сонцевідбиваючим (віддзеркалюючим) склом;

-          застосування мобільних та стаціонарних кондиціонерів;

-          застосування звичайних електричних вентиляторів.

Для недопущення надходження тепла в приміщення рекомендується кріпити сонцевідбиваючі плівки зовні вікон.

Людям, які страждають на хронічні захворювання, особливо серцево-судинної системи, літнім людям та дітям рекомендовано обмеження фізичної активності та перебування на сонці. Необхідно проконсультуватися з лікарем, та виконувати його рекомендації.

У приміщеннях необхідно проводити вологе прибирання з метою підвищення вологості повітря та зниження його температури.

Антимоскітну сітку на вікнах рекомендується періодично зволожувати для зменшення проникнення в приміщення гарячого повітря.

Найкращий час для провітрювання приміщень – нічні, ранкові та вечірні години. У інший час кватирки, фрамуги, вікна необхідно тримати зачиненими, що значно зменшить проникнення гарячого повітря всередину приміщення.

Одяг повинен добре пропускати повітря, бути легким, просторим та, бажано, світлих тонів.

З метою попередження перегріву організму, періодично, особливо після повернення з вулиці, необхідно користуватися душем.

Під час відпочинку на пляжі рекомендується перебувати в тіні в головних уборах, якомога більше скоротити час перебування на сонці. Найсприятливіший час перебування на пляжі – ранкові та вечірні години.

При перебуванні на відкритому повітрі необхідно носити головні убори, збільшити споживання питної води та рідкої їжі, особливо коли не можна відмовитися від перебування на відкритому повітрі.

Власникам автомобілів, у яких не встановлені кондиціонери, необхідно максимально обмежити користування ними, особливо в період з 12 до 17 годин.

Для попередження порушень імунної системи рекомендована вітамінопрофілактика та овочеві дієти. У такі дні категорично забороняється вживання алкогольних напоїв, куріння.

Сонячні та теплові удари частіше виникають у дітей, що пов’язано з недосконалістю процесу терморегуляції їх організму, а також наявністю у частини з них ожиріння, захворювань серцево-судинної та ендокринної систем. Організм дитини генерує тепло, яке розсіюється шляхом теплового випромінювання та виділення поту. За рахунок виділення поту організм захищається від перегрівання в умовах підвищення температури повітря, вологості, посилення рухового навантаження. При неспроможності організму швидко в необхідній кількості витрачати тепло наступає перегрівання. Якщо це супроводжується дефіцитом в організмі води (зневоднення), швидкість зростання температури тіла підвищується, що призводить до сонячного або теплового удару.

Тепловий удар виникає при загальному перегріванні організму під впливом впродовж тривалого часу високої температури, а сонячний – під прямим впливом сонячних променів на голову та верхню частину шиї людини.

Для попередження сонячних та теплових ударів у дітей необхідно:

уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями (не більше 10-15 хв.);

носити вільний одяг світлих кольорів із натуральних матеріалів, на пляж одягати легке взуття;

захищати голову від сонця панамами, хустками тощо (навіть у хмарну погоду), а також парасольками. Для захисту очей використовувати козирки та окуляри від сонця;

при перебуванні на пляжі забезпечити чергування відпочинку на піску або каменях (впродовж 10-15 хвилин) з плесканням у воді і плаванням (10-15 хвилин – для дітей 8-12 років, 25-30 хвилин – для дітей з 13 років і старше). У першій половині дня купання краще закінчувати не пізніше 1000 – 1030 , повторне купання у другій половині  дня проводити з 1600  до 1900. Не дозволяти дітям спати під сонцем. На пляжі широко використовувати тіньові  навіси;

поза межами пляжу необхідно чергувати перебування на сонці та у тіні дерев («сонячне мереживо» дерев – сонячні проміні, які пропущені через листя дерев);

не організовувати у період з 1000 до 1600 тривалих екскурсій (автобусних, піших);

проводити культурно-масові заходи після 1800 на свіжому повітрі або залах з широким доступом свіжого повітря, виключаючи протяги. При проведенні масових заходів влаштовувати перерви через кожні 30 хв.;

проводити рухові ігри, змагання у періоди до 1000 і після 1600;

забезпечити дітей впродовж дня достатньою кількістю питної води (не менше 2 літрів на дитину), не дозволяти вживання холодної води;

проводити під час перебування у приміщеннях обливання обличчя, рук до ліктів, до плечей, ніг до колін прохолодною проточною водою (починати з                +240-260С, кожні 2 дня знижувати на 10С і довести її до 160С);

організувати широкий доступ свіжого повітря до приміщень, де перебувають діти (широку аерацію), у тому числі під час денного та нічного сну, не допускаючи протягів. Сукупна тривалість денного та нічного сну не повинна бути менше 1030-1100 годин;

за наявності у приміщеннях кондиціонеру, різниця між температурою цього приміщення та температурою на вулиці не повинна перевищувати +100С, для запобігання теплового удару після виходу на вулицю після тривалого перебування поруч із кондиціонером;

не допускати перебування дитини ближче ніж 2м. від електричного вентилятора;

дівчатам рекомендувати використовувати віяло, не носити у спеку прикраси;

проводити щоденне вологе прибирання підлоги приміщень, де перебувають діти.

Як підготовити дитину до школи

 

     Літні канікули підходять до завершення. Попереду новий навчальний рік. У цей час посилено готуються до нового навчального року не лише заклади освіти, а й батьки школярів. Шкільні ринки, магазини тощо рясніють розмаїттям шкільного приладдя, одягу, взуття. Тому, передусім, важливо обрати якісну продукцію.

    Обираючи форму та інший одяг школярам, необхідно звернути увагу не лише на зручність фасону та зовнішній вигляд, а й на якість матеріалів, з яких виготовлено виріб. Продукція, що реалізується повинна бути безпечною для здоров’я, відповідати своєму призначенню і, за звичайних умов експлуатації, не викликати відчуття дискомфорту.

     Натільна білизна для дітей до 7 років повинна бути виготовлена тільки з натуральної сировини, а для дітей віком від 8 до 18 років допускається виготовлення продукції з тканин і трикотажних полотен змішаного типу. Білизняні вироби з хімічних волокон, вовняної пряжі повинні мати внутрішню бавовняну ластовицю.

     Шкільна форма повинна мати крій, який не буде обмежувати вільні рухи та забезпечить тепловий комфорт школяра відповідно до сезону.

Тканини, з яких виготовлено шкільну форму повинні містити не менше 50 % натурального волокна для дітей молодших і середніх класів, для дітей старших класів допускається пошиття з штучних волокон.

     Блузки та сорочки краще обирати з натуральних тканин, хоча для старшокласників допускається пошиття із штучних або змішаних тканин.

Дитяче взуття, передусім, повинне мати низький каблук. Висота каблука для дітей шкільного віку не повинна перевищувати 20-25мм.

    Найкраще, звичайно, взуття з натуральної шкіри. Проте, можуть бути використані штучні та синтетичні матеріали для виготовлення підкладки та верху взуття. Однак, не допускається використання підкладки зі штучної та синтетичної шкіри в закритому взутті для дітей.

     Ранець повинен бути із жорсткою внутрішньою вставкою, щоб рівно тримати спину дитині. Лямки повинні бути широкими і регулюватися пряжками.

     Порожній ранець повинен бути достатньо легким. Вага повного ранця не має перевищувати 5-6 % ваги дитини, щоб вона не сутулилася і не нагиналася вперед. Портфелі і сумки, які носять на одному боці, для школяра не бажані взагалі – їх носіння може призвести до сколіозу (викривлення хребта).

   Не меншу увагу слід приділяти безпеці підручників та зошитів. Безпека цих товарів для зору школяра регулюється Державними санітарними нормами і правилами «Гігієнічні вимоги для друкованої продукції для дітей».

    Шкільні підручники проходять експертизу на стадії друку, однак вимоги до книжок, призначених для дітей, розповсюджуються і на іншу літературу. Тому, купуючи книжку для читання батькам слід звернути увагу на наступні вимоги. Папір має бути цупким і непрозорим. Білизна сторінок має складати 70-80 відсотків (це актуально і для зошитів). Якщо білизна більша, сторінка „різатиме очі”. І навпаки: на жовтуватих сторінках текст буде блідим, при читанні доведеться напружувати зір. Часто художню літературу друкують на газетному папері – такі книжки небажані для школярів, особливо молодших.

    Загальна вага підручників і всього шкільного приладдя (без ваги ранця або портфеля), якщо учень носитиме його на відстань до 3 км, не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм:

I-II класи – 1,5 – 2,0 кг;

III-IV класи – 2,0 – 2,3 кг;

V-VI класи – 2,3 – 3,0 кг;

VII-VIII класи – 3,0 – 3,5 кг;

IX-XI(XII) класи – 3,5 – 4,5 кг.

Вага кожного підручника не повинна перевищувати:

для I-IIкласів – 300 г; III-IV класів – 350 г; V-VI класів – 450 г; VII-X класів – 500 г; XI-XII класів – 600 г. Збільшення ваги підручника можливе, але не більше ніж на 20%.

    Вимоги до паперу зошитів такі ж, як і для книжок. При цьому товщина ліній, які утворюють рядки та клітинки, має бути 0,2-0,5 мм.

    Отже, підготовка дитини до школи – це відповідальна і клопітка справа. Тому варто уважно поставитися до придбання усього необхідного, щоб навчання було не лише корисною справою, а й сприяло збереженню здоров’я дитини.

    Пам’ятайте: безпеку та якість шкільного товару засвідчує наявність у продавців сертифікату або декларації про відповідність продукції та гігієнічний висновок.
Важлива інформація!

Служба Судової охорони в Івано-Франківській області

Sluzhba-Sudovoyi-Ohorony.jpg 

Детальна інформація за посиланням

http://www.if.gov.ua/news/47820

Пам'ятка громадянам України, які перетинають кордон з Російською Федерацією або Республікою Білорусь

pamjatka.pdf

На підтримку українських лікарів!
Держпродспоживслужба інформує!
До уваги громадян! Контакти сімейних лікарів!

Важливо!
Актуально!
 
Захистимо Україну разом!

 

ГЕРОЇ  НЕ  ВМИРАЮТЬ!

 

До відома громадськості!

 Інформаційно-навчальні ролики «Знай своє право на землю»

http://ww2.if.gov.ua/data/upload/public_embed/dolynska/ua/2814/pravo-na-zemlyu.jpg

 

 

Долинщина запрошує!

ОФІЦІЙНІ САЙТИ

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Веб-портал органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області