Легалізація заробітної плати залишається одним із найактуальніших питань сьогодення. Найважливішими складовими соціально-трудових відносин є порядок працевлаштування, оплата праці, режим, умови праці тощо.
Багато працівників свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (мінімальну) та неофіційну (значно вищу від мінімальної) зарплату. Іноді вони просто не знають, що їхня офіційна зарплата значно відрізняється від тієї, яку вони фактично одержують. У зв’язку з цим важливою темою є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», забезпечення гарантій оплати праці та організація заходів недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності – при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо своєчасності виплати заробітної плати.
Звертаємо увагу, що з 1 січня 2019 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлена мінімальна заробітна плата в місячному розмірі 4173 грн., тобто розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати.
Частиною другою статті 31 Закону України «Про оплату праці» визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це – доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
При оформлені на роботу працівникам слід пам'ятати, що заробітна плата, яка виплачується у “конвертах” - це тимчасове благо, яке має негативні наслідки, у першу чергу, для самого працівника.
Влаштувавшись на роботу неофіційно, працівник має розуміти, що буде позбавлений:
– гарантованого розміру заробітної плати;
– соціальних гарантій, передбачених для працівника;
– права на відпустку, в тому числі, і на відпустку в зв’язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною;
– права на оплату листка тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;
– права на охорону праці та соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві.
Закликаємо шановних роботодавців привести взаємовідносини з найманими працівниками у відповідність до чинного трудового законодавства, не чекаючи проведення перевірки, виплачувати і відображати в звітності реально виплачену зарплату, що обійдеться значно дешевше, ніж сплата штрафу, а працівників просимо не погоджуватись на роботу без належного оформлення!
Не позбавляйте себе та найманих працівників соціальних благ, забезпечте гідну старість, не сприяйте порушенню трудового законодавства, виплачуючи зарплату нижче рівня установленої в Україні мінімальної заробітної плати, або виплати її незаконним шляхом, тобто, в «конвертах». Несвоєчасна сплата єдиного внеску до бюджету України не лише ставить під загрозу вчасне фінансування пенсій та підвищення розміру пенсійних виплат, але й позбавляє нині працюючих осіб права на соціальний захист.