Історія цієї пам'ятної дати бере початок у 1993 році, коли рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією, а день відкриття німецьким лікарем і бактеріологом Робертом Кохом збудника туберкульозу (24 березня 1882 року) проголошений Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.
В Україні епідемію туберкульозу оголошено з 1995 року. Захворюваність на туберкульоз та смертність від нього в нашій країні у 8-10 разів перевищують відповідні показники більшості держав Європейського союзу й залишаються на рівні, що визначає його як епідемію. За роки епідемії показник захворюваності на туберкульоз збільшився в 1,7 рази, смертності – в 1,5 рази. Кількість хворих на туберкульоз складає близько 1,4 % населення України.
Метою ^ Всесвітнього дня є поінформвати про глобальну епідемію туберкульозу якомога більше людей і дати усім зрозуміти, що чинити опір цій хворобі можливо і потрібно.
Щороку в світі реєструють близько 370 тис хворих на туберкульоз, майже 80% з яких припадає на країни Східної та Центрально-Східної Європи. Кожні 4 секунди жителі Землі захворюють на туберкульоз, а кожні 10 секунд від цієї хвороби помирає одна людина. Щороку туберкульоз забирає життя в 2 млн людей.
В районі щорічно реєструється 40-50 вперше виявлених хворих на туберкульоз.висловлюючись образно можна сказати,що туберкульоз « помолодів». Все частіше хворіють люди віком 20-45 років. У 2016 році в районі зареєстровано 3 випадки захворювання серед дітей до 18 років.
Туберкульоз – інфекційне захворювання людини, тварин, риб, яке викликається бактерією туберкульозу (паличкою Коха).
^ Джерело інфекції – хвора людина (на відкриту бактеріальну форму туберкульозу), 55 видів тварин, 25 видів птахів, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, грунт, органічні і неорганічні речовини, в яких живе, розмножується та зберігається збудник туберкульозу. Туберкульозна паличка вражає всі органи і системи людського організму.
^ Шляхи передачі. Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхом. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час співу, розмови. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (під час поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні). За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
^ ОСНОВНІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ: постійна слабкість, підвищена температура тіла безпричинна втрата ваги, погіршення апетиту, підвищена пітливість, особливо вночі, утруднене дихання, біль у грудях, кашель понад 2 тижні, кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
Щоб уберегтися від туберкульозу:
- намагайтеся вести здоровий спосіб життя, займайтеся спортом, загартовуйтесь, (регулярно відпочивайте, не паліть і не зловживайте алкоголем);
- докладіть зусиль, щоб харчування вашої родини було якомога повноціннішим;
- проводьте систематичне прибирання житла, провітрюйте його, не допускайте накопичення пилу;
- регулярно, не рідше 1 разу в рік, проходьте флюорографічне обстеження органів грудної клітки (для дорослих);
- слідкуйте за своєчасним проведенням туберкулінодіагностики у дітей та її результатами;
- стежте за обов’язковим щепленням вакциною БЦЖ при народженні дітей та у віці 7-ми (при відсутності протипоказань).
Піклуйтеся про своє здоров'я, адже туберкульоз - це одна з тих хвороб, які легше попередити, аніж потім тривалий час лікувати!
Лідія Ткачук помічник лікаря епідеміолога Рожнятівського районного відділу
Д У «ІФОЛЦ МОЗУ»