Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.
За період 2016- 2017-й рік випадків отруєння "рослинним м'ясом" в Рожнятівському районі не зареєстровано. Сьогодні триває розпал грибного сезону, а тому необхідно пам'ятати про те, що робити, аби не стати жертвою грибного отруєння:
- не купувати гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, магазинах де вони проходять відповідний контроль;
- не збирати невідомі, старі, перезрілі або дуже молоді гриби, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також ті, що ростуть поблизу швидкісних трас;
- ретельно перевіряти зібрані гриби перед початком приготування.
- не вживати сирих грибів;
- відібрані гриби спочатку необхідно промити декілька разів (не менше трьох) та відварити у підсоленій воді протягом 30 хвилин;
- готові страви з грибів зберігати у холодильнику не більше доби;
- не допускати вживання грибних страв дітьми, вагітними та жінками, котрі годують грудьми;
- суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі) негайно викликайте бригаду швидкої медичної допомоги. До її приїзду промийте шлунок слабким соляним розчином. Пийте багато рідини. Навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я. Варто пам’ятати, що усі члени родини, які вживали гриби навіть в незначній кількості і на момент прибуття лікаря не мають ознак отруєння, все одно підлягають госпіталізації – ці ознаки можуть виникати через дві-три доби.
При отруєнні грибами уникайте самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.
Запам'ятайте:
Отруєння грибами важко піддається лікуванню. Порятунок життя постраждалого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахуватися кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров'я, а інколи й життя своєї родини і своє власне життя.
Завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень
Рожнятівського РВ ДУ ІФ ОЛЦ МОЗУ Косар Т. І.
Фельдшер санітарний Рожнятівського
РВ ДУ ІФ ОЛЦ МОЗУ Гуцул О. В.