Захист від грипу – вакцинація.
Грип — важке інфекційне вірусне захворювання, що вражає верхні і нижні дихальні шляхи і протікає з вираженими загальними симптомами — високою температурою, головним болем, болем у м’язах, слабкістю, інтоксикацією. Майже щорічно грип викликає епідемії з великою кількістю ускладнень. При наявності у хворого хронічної патології серцево-судинної системи, печінки, нирок вірус грипу здатний викликати їх загострення. Грізним ускладненням грипу є гостра пневмонія, яка супроводжується набряком легень. Можуть виникнути такі ускладнення, як отит, що приводить до втрати слуху, в деяких випадках — енцефаліт, вірусні і бактеріальні інфекції.
Поширення вірусу грипу відбувається повітряно-крапельним шляхом. Навіть короткочасний контакт з людиною, хворою на грип, може привести до зараження. Виключити всі можливі контакти, на жаль, неможливо. Але ми можемо захистити себе і наших близьких, створивши захисний титр антитіл від вірусу грипу. Для цього необхідна вакцинація. Вакцинацію слід проводити завчасно, до початку епідемії, оскільки максимальний захист від вірусу виникає тільки через два тижні з моменту введення вакцини. Вакцинуватися необхідно щороку, так як імунітет від конкретного штаму вірусу грипу не довічний і зберігається лише протягом епідемічного сезону. Оптимальним часом для проведення вакцинації проти грипу є період з вересня по грудень. Але якщо з якихось причин Ви не встигли цього зробити, то можна провести вакцинацію протягом всієї епідемії.
Сучасні протигрипозні вакцини інактивованої, тобто не містять живий вірус грипу. Вони добре очищені й рідко викликають побічні реакції.
Протипоказання для проведення вакцинації — тяжкі алергічні реакції на введення вакцин в минулому. Дорослі, як правило, знають про наявність такої алергії і можуть повідомити про неї лікаря. Якщо пацієнт має алергічні захворювання, то перед вакцинацією слід отримати консультацію лікаря алерголога.
Вакцинацію слід відкласти в разі гострого респіраторного захворювання або інфекційного загострення хронічної патології, що супроводжується підвищенням температури тіла тощо.
Вакцинація значно знижує ризик зараження грипом і в переважній більшошості випадків захворювання не наступає, але якщо навіть захворювання виникає, то грип протікає у легкій формі і не призводить до ускладнень. Слід зазначити, що до 5% людей в популяції після вакцинації вироблення антитіл може бути відсутнім або недостатнім, що в свою чергу не забезпечує повного захисту.
Рожнятівська районна філія ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України»