Дифтерія: все,що потрібно знати про хворобу
В Україні ще не припинилася епідемія кору, а лікарі вже почали пророкувати спалах не менш страшної хвороби – дифтерії. Більшість медиків прогнозують, що ситуація може бути набагато важчою, ніж з кором. Адже більшість українців не мають потрібних щеплень, що може призвести до справжнього спалаху хвороби.
Дифтерія – гостра інфекційна хвороба, яка вражає органи серцево-судинної, дихальної та нервової систем, а також надниркових залоз. Заразитися на дифтерію – дуже легко: інфекцію можна підхопити від хворої людини при розмові, або при користуванні спільними предметами (посудом, іграшками та речами, якими користувалася хвора на дифтерію людина). Інкубаційний період інфекції триває від двох днів до тижня. Основними симптомами хвороби є висока температура (від 38 до 40 градусів), сонливість, слабкість, біль у горлі .
Дифтерія починається, як ангіна: з’являється біль, почервоніння у горлі, набряк. Потім у ротоглотці може з’явитися сіро-білий наліт, або так звана біла плівка. Ця плівка означає, що йде омертвіння тканин, але небезпека не тільки у самому збуднику, а небезпека – в тому токсині, який виділяє збудник. Дифтерійний токсин – один з найсильніших в природі та може уражати різноманітні системи і органи людини. Перш за все, це серцево-судинна система, нирки, центральна нервова система і навіть набряк, який викликає дифтерійна паличка в ротоглотці, може привести до того, що перекриваються дихальні шляхи, і людина може померти.
Серед ускладнень дифтерії:
- Інфекційно-токсичний шок – найнебезпечніше ускладнення. Розвивається зазвичай на 1-3 добу захворювання, як правило у невакцинованих хворих, яких не лікували.
- ДВС-синдром – порушення згортання крові, через який можуть виникати носові кровотечі, крововиливи в шкіру та слизові оболонки і в інші органи. Є небезпечною ознакою і значно погіршує прогноз.
- Міокардит (ушкодження серцевого м'яза) – найпоширеніше ускладнення дифтерії. Може розвиватися як на початку хвороби, так і в кінці. Є найчастішою причиною смерті у хворих.
- Поліневрит (пошкодження нервової системи). Також може розвиватися як на початку, так і в кінці хвороби. Його наслідки – порушення роботи голосових зв'язок, ковтання, відсутність блювотного рефлексу, порушення роботи очей, і інші.
- Пошкодження нирок і надниркових залоз.
- Пневмонія і дихальна недостатність.
У 1991-1998 роках була епідемія дифтерії в Україні через низьке охоплення вакцинацією дітей і відсутності повторної вакцинації у дорослих.За даними Міністерства охорони здоров'я, за час епідемії захворіло близько 20 тисяч осіб, з них 696 померли.
Єдиний і найдієвіший спосіб захиститися від цієї хвороби – вакцинація.
Комплексне щеплення від дифтерії, коклюшу та правця необхідно зробити дитині в 2, 4 і 6 місяців, потім – у 18 місяців, але не раніше, ніж через 12 місяців після третього щеплення. Наступні щеплення дітям від правця і дифтерії роблять в 6, 16 і 28 років. Надалі потрібно повторювати вакцинацію кожні 10 років.
Збудник дифтерії може виживати в зовнішньому середовищі протягом двох тижнів, а в воді – до трьох тижнів. При кип'ятінні гине миттєво, а при використанні дезінфікуючих засобів – протягом 2-3 хвилин.
Хворих на дифтерію незалежно від форми хвороби і її тяжкості необхідно якомога швидше госпіталізувати в стаціонар
В.о.начальника Рожнятівської районної філії
ДУ"Івано-Франківський ОЛЦ МОЗУ" Л.Б.Василів