СТОП ГЕПАТИТ!
28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами.
Вірусні гепатити – це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавим вбивцею». Саме гепатит є основною причиною цирозу та раку печінки. На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися.
На сьогоднішній день найбільш розповсюдженими формами вірусних гепатитів серед населення є вірусний гепатит „А”, „В” та „С”.
Вірусний гепатит „А” більш знайомий нам як хвороба Боткіна. Захворіти може будь-яка людина, в будь-якому віці. Інфікування відбувається через харчові продукти, воду, забрудненими даним вірусом або від хворої людини. Хворий на гепатит „А” може інфікувати інших протягом тижня перед появою симптомів та протягом першого тижня після проявів клінічних ознак захворювання.
У осіб, які видужали, розвивається стійкий імунітет на все життя.
Широке розповсюдження вірусу гепатиту „А” відбувається в місцях з низьким рівнем санітарії та особистої гігієни.
Друга група вірусних гепатитів – це вірусні гепатити „В” та „С”, які об’єднує єдиний механізм передачі інфекції – парентеральний (через кров). На сьогодні захворюваність вірусним гепатитом „В” та „С” являється серйозною проблемою.
Щорічно тисячі людей хворіють на вірусні гепатити „В” та „С” і багато осіб вмирають від хронічного захворювання печінки після перенесеного захворювання.
Як захистити себе від зараження цими небезпечними вірусами?
- Починаючи з 1982 р. мільйони дітей і дорослих у всьому світі зробили щеплення проти гепатиту „В”. Вакцинація безпечна, ефективна та є найкращим захистом від данного захворювання.
-Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Користуйтесь тільки своїми засобами догляду (зубна щітка, лезо для гоління, манікюрні ножниці). Велике правило «Мийте руки перед їжею» - запорука здоров'я і в даному випадку. Не слід вживати некип'ячену воду, завжди мити фрукти і овочі, не нехтувати термічною обробкою продуктів. Так можна запобігти зараження гепатитом А, передача якого пов'язана з забрудненням їжі фекаліями хворої людини.
- У цілому, необхідно уникати контакту з біологічним рідинами інших людей - в першу чергу з кров'ю.
- Практикуйте безпечні статеві контакти.
Ризик захворіти можливий при відвідуванні манікюрних салонів, при нанесенні на шкіру татуювань, або пірсингу.
Виконуючи наші поради ви значно знизите ризик інфікування вірусними гепатитами себе і членів вашої родини.
БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ’Я!
Лікар-епідеміолог районної філії
ДУ «ІФ ОЛЦ МОЗ України» Тамара Федора