Хтов дитинстві не ремствував на те, що його розмальовують зеленкою? Причина відома — вітрянка, або вітряна віспа. Пухирці змащували розчином діамантової зелені, яка як антисептичний засіб справляла антимікробну дію.
Відомо, що недуга вражає як дітей, так і дорослих. Утім, у малечі, знана річ, зустрічається частіше, адже традиційно вітряна віспа належить до так званих дитячих хвороб.
— Отже, чому вітрянка?
— Хвороба викликається вірусом Varicella zoster і належить до летючих інфекцій, тобто таких, які легко долають відстані: заразитися вітрянкою можна, просто пройшовши по коридору будівлі, де перебувають інфіковані, або проїхавши з ними у маршрутці.
Вітрянка підступна тим, що пік періоду, коли хворий максимально заразний, настає ще до появи перших висипань, а значить, хворий виглядає абсолютно здоровим, ніхто і не думає про необхідність його ізоляції від інших дітей або дорослих. Саметак — легковажно — ставиться до цієї недуги більшість із нас. Проте це — інфекція, яка викликає інтоксикацію організму і може призвести до розвитку досить грізних ускладнень.
— Як проявляє себе хвороба?
— Хвороба може починатися з головних болів, слабкості, але у маленьких дітей ці явища найчастіше не виражені або виражені дуже слабо — тому визначити, що малюк захворів на вітряну віспу, можна в основному за характером висипань.
Вірус потрапляє на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, через них проникає у кров і оселяється у шкірі, внаслідок чого у ній починаються патологічні процеси: з’являються цятки, які потім перетворюються на горбики, у свою чергу, на їхній поверхні утворюються бульбашки з рідиною, і коли вони лопаються, на їх місці з’являються кірочки.
З перебігом вітрянки на шкірі можна одночасно побачити всі види утворень. Найчастіше вони супроводжуються сильним свербіжем. Від алергії та інших захворювань, крім свого особливого зовнішнього вигляду, вітряне висипання відрізняється ще й тим, що з’являється на всьому тілі — у тому числі на волосистій частині голови, слизових оболонках рота, очей, статевих органів. Заразність вітрянки зберігається до висихання всіх кірочок.
— Тож як лікують цю недугу?
— Хворого ізолюють від інших дітей (період ізоляції закінчується через 5 днів після появи останнього висипання). Лікування вітрянки неспецифічне, тобто вона у будь-якому випадку пройде сама, треба лише трохи допомогти організму.Для цього застосовують: постільний режим до закінчення появи свіжих бульбашок, рясне питво, їжу дають у протертому, рідкому і напіврідкому стані, щоб не травмувати пухирці, що утворилися в роті. Забороняється колупати і чесати висипання — можуть залишитись оспинки і шрами, можна занести інфекцію і спровокувати розвиток нариву.
Утім, головне для уникнення ризику вітряної віспи — це здоровий спосіб життя, раціональне повноцінне харчування, відмова від шкідливих звичок та активний відпочинок, заняття спортом або хоч регулярними фізичними вправами. Адже все це дозволить зміцнити імунітет організму — і жодні недуги вам не загрожуватимуть.
Рожнятівська районна філія ДУ «ІФ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ»