Рожнятівська районна філія ДУ «ІФ ОЛЦ МОЗ України » нагадує, що спалювання листя на подвір’ях є надзвичайно шкідливим для здоров’я людей та екологічного стану у району. Зокрема, багато людей мають алергію на дим, тому з початком осені суттєво зростає захворюваність. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму, до складу якого входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали та низка канцерогенних сполук. Разом з димом в повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа та оксиди сірки, останні викликають респіраторні захворювання. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.
Подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти збудникам захворювань, що призводить до виникнення частих респіраторних захворювань.
Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу природі: з листям згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка; руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту; знищується насіння і коріння трав’янистих рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.
Звертаємося до всіх мешканців району з проханням дотримуватись правил благоустрою та пожежної безпеки, не спалювати сміття та рослинні залишки –
не забруднювати повітря, берегти власне життя та здоров’я!
Завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень
Рожнятівської РФ ДУ ІФ ОЛЦ МОЗУ Косар Т. І.
Фельдшер санітарний Рожнятівської
РФ ДУ ІФ ОЛЦ МОЗУ Гуцул О. В.