20 Квітень 2021
Пошук
Розширений пошук

Реєстрація

Логін
Пароль
Увійти
Реєстрація
Інститути влади

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.
Роз’яснення про зміну меж адміністративно-територіальних утворень
 На головну / Територіальні органи міністерств та інших центральних органів влади / Відділ Держгеокадастру у Тлумацькому районі

Роз’яснення про зміну меж адміністративно-територіальних утворень

Статтею 10 Закону України  ”Про Державний земельний кадастр” визначено  об’єкти Державного земельного кадастру, відомості про які вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема об’єктом державного земельного кадастру є землі в межах територій адміністративно-теритріальних одиниць.

Законом України ”Про адміністративно-територіальний устрій” визначено, що однією із одиниць адмінстративно-територівального устрою України є населений пункт - село, селище, місто.

Статтею 32 Закону України  ”Про Державний земельний кадастр” встановлено, що відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, про затвердження документації із землеустрою, яка є підставою для внесення таких відомостей.

Рішення подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення таких відомостей до Державного земельного кадастру, разом з електронним документом, що містить відомості про результати робіт із землеустрою. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання мотивованої відмови у такому внесенні здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання відповідної документації.

Підставою для відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць, є: подання документів, передбачених частиною першою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства.

На підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць Державним кадастровим реєстратором безоплатно видається органу, який прийняв відповідне рішення, витяг з Державного земельного кадастру.

Відповідно до статті 173 Земельного Кодексу України межі села, селища, міста встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.

 Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

 Статтею 174 Земельного кодексу України визначено, що рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад, а рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються обласною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Рішення про встановлення і зміну меж  міст приймається Верховною Радою України за поданням обласної ради.

Статтею 46 Закону України ”Про землеустрій” визначений склад та зміст проектів землеустрою щодо встановлення (зміни)

меж адміністративно-територіальних утворень. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл, селищ, міст 

розробляються  за  рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Статтею 122 Земельного Кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Ключовими моментами,

які визначають розпорядника земель при наданні їх у власність або користування, як визначено зазначеною статтею, є приналежність їх до комунальної власності відповідних територіальних громад  чи до державної форми власності, певної категорії земель, а також розташування земельної ділянки  у межах сіл, селищ, міст та за межами населених пунктів.

На сьогодні при наданні земельних ділянок у власність чи користування виходячи із вимог статті 122 Земельного кодексу при визначенні приналежності земельної ділянки до території в межах чи за межами  населеного пункту використовують  проекти формування територій та встановлення меж сільських, селищних та міських рад, які були затверджені рішенням обласної ради від 27.08.1999 № 188-9/99 ”Про проекти формування територій та встановлення меж сільських, селищних та міських рад”.

Розробником даної документації був Івано-Франківський філіал ”Інституту землеустрою”.

Завданням на виконання зазначеної документації щодо встановлення меж сільських(селищних) рад і населених пунктів, яке було погоджено  директором Івано-Франківського філіалу Інституту землеустрою та затверджено начальником  Івано-Франківського обласного управління земельних ресурсів не було передбачено виносу меж  адміністративно-територіальних одиниць   в  натуру  (на  місцевість)  з  каталогом  координат  їх поворотних точок, а також виготовлення цього проекту як у паперовій так і в  електронній (цифровій) формі, як це передбачено статтею 46 Закону України ”Про землеустрій”.

Натомість  такою документацією було передбачено виконати детальний опис зовнішніх меж сільських(селищних) рад, дати відсутні міри ліній зовнішніх меж, взяті з твердої планової основи, які уточнювати при виносі в натуру відсутніх та спірних меж територій сільських (селищних) рад, а для характерних та вузлових точок окружної межі координати визначати графічним методом.

За результатами такої виготовленої документації немає можливості внести до Державного земельного кадастру відомості про  межі населених пунктів.

На сьогодні у відповідності до статті  23 Закону України  ”Про Державний земельний кадастр” документація із землеустрою, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подається органу, що здійснює внесення таких відомостей, також у формі електронного документа.

Наказом  Держземагентства України від 13.06.2014 № 180 ”Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування електронних документів для відомостей про державну геодезичну мережу, державний кордон та межі адміністративно-територіальних одиниць України” передбачено внесення до електронного документа, який створюється на адміністративно-територіальну одиницю метричної інформації, а саме: дані про систему геодезичних координат, інформацію про координати поворотних точок меж адміністративно-територіальної одиниці, систему висот тощо.

На  сьогодні у Державному земельному кадастрі по Івано-Франківській області відсутні відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, а межі населених пунктів, які є відображені на проектах формування територій та встановлення меж сільських, селищних та міських рад  давно не відповідають фактичним межам населених пунктів.

Зокрема територія контурів, які є відображені на проектах формування територій та встановлення меж сільських, селищних та міських рад  зазнала суттєвих змін (більше 50 %),   як в конфігурації так  і в складі угідь. Значна територія земель населених пунктів, які межують із землями лісового фонду за межами населених пунктів  природньо заліснилась, що призвело до втрати чіткого розмежуваня земель в межах та за межами населених пунктів на місцевості.

Крім того, є непоодинокі випадки, коли частина забудови 80 та пізніших років не ввійшла в межі населених пунктів, які були затверджені рішенням обласної ради від 27.08.99 №188-9/99 “Про проект формування територій та встановлення меж населених пунктів”,  що призводить до певних труднощів при передачі земельних ділянок громадянам у власність особливо для  будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Все зазначене нами вище обґрунтовує необхідність передбачення у місцевих бюджетах коштів на виготовлення та замовлення органами місцевого самоврядування проектів землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних утворень  в результаті чого до Державного земельного кадастру будуть повністю внесені відомості про межі того чи іншого населеного пункту.

Одночасно звертаємо увагу на те, що розробка проекту землеустрою щодо (зміни) межі адміністративно-територіальних утворень повинна містити метричну інформацію про всю адміністративно–територіальну одиницю, а не тільки метричну інформацію про територію, яку планується внести у межі населеного пункту.

Отже, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць чітко розмежує території земель в межах та за межами населених пунктів, а також застережить органи  державної влади та місцевого самоврядування від перевищення своїх повноважень при розпорядженні земельними ділянками при наданні їх у власність та користування.
.

Електронна пошта

 

 

p

Історична довідка від Українського інституту національної пам’яті
"Україна- ЄС"
Тлумацька РДА у фейсбук
 
Працює гаряча лінія Тлумацької РДА
 
Безоплатна правова допомога
Про забезпечення функціонування української мови як державної
Дія. Цифрова освіта
Анонс
Інформація для людей із порушенням слуху

.

Оперативна інформація з питань цивільного захисту та дій у надзвичайних ситуаціях

 

Статистика сайту

MyCounter - счётчик и статистика


.

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Веб-портал органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області