2 грудень 2020
Пошук
Розширений пошук

Реєстрація

Логін
Пароль
Увійти
Реєстрація
Інститути влади

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.
До 100-річчя поштової марки
 На головну

До 100-річчя поштової марки

Поштова марка як одне з втілень історії України

 

 

Здається, що у нас час значення пошти поступово витісняють інші засоби зв’язку – мобільні телефони, скайп, соціальні мережі. Проте завжди буде принаймні одна роль, яку всі згадані речі замінити не зможуть. Адже поштова марка – це не тільки сплата за послуги, а й візуалізація нашої історії.

Така маленька річ як марка насправді дуже інформативно містка. За свою історію вона виконувала різні функції. По-перше, «узаконювала» появу нової держави, прикладом цього є відома марка Г. Нарбута «Жіноча голівка у вінку». Недарма за незалежної України це зображення знову зринуло з надбань століття на стандартний випуск поштових марок «Молода Україна», утверджуючи тим самим тяглість нашої історії. Показовим свідченням про Україну часів УНР є імперські марки з нанесеним поверх українським тризубом. Тоді держава не мала коштів на друк нових марок, отож таким чином виходила зі скрутного становища. Цікавими з цього погляду є також марки ЗУНР, Карпатської України.

По-друге, марка слугує маркером подій, вона фіксує, карбує їх на сторінках історичної пам’яті. Для прикладу, таким трагічним маркером жахливих подій ХХ ст. стала марка УРСР з написом «Допомога голодуючим», що вийшла у 1923 р. До речі, з того часу марки УРСР більше не виходили.

Крім того, поштова марка може стати платформою для зближення української історії на і поза українськими територіями. Цю роль виконують марки нашої діаспори, маловідомі для широкого загалу знаки таборової пошти. Щодо останніх, то річ у тому, що після ІІ світової війни вояки, наприклад, Першої Української дивізії Української національної армії перебували в таборі особливого призначення в Італії й видавали там свої марки (достойно оцінені англійською й італійською філателісткою пресою). Детальніше про ці та інші марки можна прочитати в книзі В. Чередниченка «Про філателію усім», вона є першим українським посібником відомостей про марку, філателістичний рух.

Окрім стандартних випусків поштових марок (призначених для відправлень листів, вантажів) є ще комеморативні (ювілейні) та художні марки. Це справжні «історичні фотографії». Такі поштові марки не тільки нагадують про визначні дати, події, але й «оречевлють» нашу історію, ніби матеріалізують її. Приємно, наприклад, потримати у руках марку 1991 року присвячену 500 рокам українського козацтва. У такі моменти, здається, що історія стає ближчою.

Особливо приємно, що рівень сучасного мистецтва української марки сягнув рівня, яким можна пишатися. Сама була свідком, коли на хрещатицькомуГоловпоштамті іноземці з неприхованим захопленням переглядали каталоги українських марок. Справді їм було з чого вибрати! Серії, які пропонує «Укрпошта» – різноманітні. Це й український народний одяг, головні убори, помешкання різних куточків України, національні заповідники, природні дива нашої держави, відомі історичні постаті. Особливо мені подобається серія «Краса і велич України», у якій вміщують визначні місця українських областей.

Теми, як на мене, обрано стратегічні. Вони забезпечують краще пізнання власної культури, історії, природи, наших міст і містечок. А крім того, слугують сучасним українським літописом. Наприклад, є марка, присвячена перемозі Руслани на Євробаченні 2005-го року та участі української футбольної збірної на Чемпіонаті світу 2006-го року. Кольоровим акцентом колекції 2008-го року є знаки зодіаку, намальовані Гапчинською, а 2011 рік занурює у світ казки разом з маркою присвяченій «Сніговій королеві» видавництва А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. Поштовий літопис також переломні події нашої історії – Євромайдан, АТО.

Отож, поштова марка – це те, що зберігає культурний й історичний спадок, формує ґрунт для державного об’єднання. Це те, що у популярній, лаконічній формі нагадує нам, ким ми є. Це наша візитка світові і самим собі.
.

Електронна пошта

vptlum@ukr.net

 

23803078@mail.gov.ua

 

 

Історична довідка від Українського інституту національної пам’яті
Тлумацька РДА у фейсбук
 
Працює гаряча лінія Тлумацької РДА
 
Безоплатна правова допомога
Про забезпечення функціонування української мови як державної
Дія. Цифрова освіта
Анонс
Інформація для людей із порушенням слуху
Корисна інформація для людей із вадами зору для перегляду веб-сайту

.

Оперативна інформація з питань цивільного захисту та дій у надзвичайних ситуаціях

 

Статистика сайту

MyCounter - счётчик и статистика


.

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Веб-портал органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області