19 січень 2022
Пошук
Розширений пошук

Реєстрація

Логін
Пароль
Увійти
Реєстрація
Інститути влади

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


.
Про забезпечення функціонування української мови як державної
 На головну

Верховна Рада ухвалила нове законодавство про українську мову як державну

 

Верховна Рада України ухвалила закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної. Як передає unian.ua, за таке рішення проголосувало 278 народних депутатів України. "За" проголосувало - 106 депутатів із фракції "БПП", 66 - з "Народного фронту", 0 - від "Опозиційного блоку", 21 - із фракції "Самопоміч", 21 - із фракції Радикальної партії, 16 - з "Батьківщини", 7 - із групи "Воля народу", 4 - із групи "Відродження".

У Законі зазначено, що дія його не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Дія Закону про мову поширюється на осіб, які зобов’язані володіти державною мовою і застосовувати її під час виконання службових обов’язків. До цієї категорії належать: керівництво держави і депутати; судді і прокурори; службовці Національного банку України; особи офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом; педагоги, медики державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Щодо пересічних громадян, то Закон передбачає, що кожен громадянин України зобов’язаний володіти державною мовою як мовою свого громадянства. При цьому зазначено, що держава організовує курси української мови для дорослих та забезпечує можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги.

Особа, яка має намір отримати громадянство України, згідно Закону про мову зобов’язана засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою. Особи, які проходять військову службу у Збройних силах України та нагороджені державною нагородою, і особи, надання яким українського громадянства становить державний інтерес для країни, мають право на нього без засвідчення рівня володіння державною мовою, проте зобов’язані вивчити її впродовж року з дня набуття громадянства.

У Законі також зазначено, що документи, які посвідчують особу громадянина України, записуються державною мовою. Але тим, для кого українська мова не рідна, надано право на транскрибований запис прізвища та імені відповідно до їхньої національної традиції.

Норма вимог до рівня володіння державною мовою, яка необхідна для набуття громадянства України, визначається Національною комісією зі стандартів державної мови і набуває чинності через 2 роки після набуття чинності Закону. На два роки відтерміновано і набуття чинності норми про складання іспиту на рівень володіння державною мовою, необхідного для отримання громадянства України. Ця ж комісія розробляє і затверджує класифікацію рівнів володіння державною мовою з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR).

У Законі також вказано, що комп’ютерні програми мають мати інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою чи мовами Євросоюзу. На телебаченні, в інтернеті і друкованих ЗМІ, у театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську. У місцях розповсюдження друкованих ЗМІ україномовних газет та журналів має бути не менше 50%. Можна видавати газету чи журнал у двох чи більше мовних версій, одна з яких має бути державною мовою. Сайти за замовчуванням спочатку мають завантажуватися українською, але можуть мати й інші версії. При цьому українська версія має бути за обсягом не меншою за версію іншою мовою. Видавці повинні видавати українською не менше 50% від усіх виданих ним упродовж року книжкових видань.

Закон набуває чинності через місяць з дня його опублікування, окрім низки позицій, вступ у дію яких відтерміновується на кілька років.
.

Електронна пошта

 

 

p

Історична довідка від Українського інституту національної пам’яті
"Україна- ЄС"
Тлумацька РДА у фейсбук
 
Працює гаряча лінія Тлумацької РДА
 
Безоплатна правова допомога
Про забезпечення функціонування української мови як державної
Дія. Цифрова освіта
Анонс
Інформація для людей із порушенням слуху

.

Оперативна інформація з питань цивільного захисту та дій у надзвичайних ситуаціях

 

Статистика сайту

MyCounter - счётчик и статистика


.

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Веб-портал органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області